Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Országgyűlés!

Egy évvel ezelőtt vészkiáltásoktól volt hangos a sajtó a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány megszüntetése kapcsán, melyek arról szóltak, hogy a művészek vagyona és szociális biztonsága „végveszélybe került”. Egyesek kormányüdülőket, wellness-szállókat és végkiárusítást vizionáltak a közalapítvány alkotóházai, a nagy értékű műemlék kastélyokban és helyükön. Egy saját kiváltságaihoz ragaszkodó szűk kör megpróbálta elhitetni a közvéleménnyel, hogy az állam csak rosszat akarhat, s igyekeztek a művésztársadalmat az átalakítás elleni tiltakozásra feltüzelni.

A téveszmék eloszlatása és a művészek megnyugtatása érdekében saját kezűleg írtam alá kétezer levelet, amelyben a közalapítvány valamennyi nyugdíjas művészét és hozzátartozóját arról tájékoztattam, hogy egyáltalán nincs veszélyben a nyugellátásuk, sőt épp az ellenkezője az igaz: - az új szabályozással a nyugdíjsegélyek folyósítását az eddigieknél biztonságosabb és kiszámíthatóbb keretek közé helyezzük.

Az átalakítás első lépéseként megváltoztattuk az ellátások folyósításának módját, ezt a feladatot 2011 májusától egy professzionális szervezet, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság látja el. A kitűzött cél teljesült: azóta minden művész, illetve hozzátartozó az állam által garantált járandóságához az állami nyugdíjakkal egy időben, rendszeresen és pontosan jut hozzá, s nem ékelődnek be a folyamatba költséges közvetítő szervezetek.

Az átalakítás második lépéseként meg kellett győznünk a művésztársadalmat, hogy a vagyont változatlanul alkotóművészeti célra kívánjuk működtetni és senki sem akarja például az alkotóházakat eladni vagy más célra hasznosítani. Szó sincs „államosításról”, hiszen a közalapítvány vagyona eddig is állami tulajdon volt. Az állam a továbbiakban is biztosítja az e vagyon működtetéséhez szükséges állami támogatást, csak éppen az eddigieknél szigorúbb és egyértelműbb felelősségi viszonyok mellett. Az év végén e célra létrehoztuk a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.-t, világos és átlátható viszonyokat teremtve a közfeladat hatékonyabb ellátása érdekében. A nonprofit gazdasági társaság a működéséhez ebben az évben 400 millió Ft közhasznúsági támogatást kap a NEFMI-től a feladatai ellátásához.

A rendkívüli kormányzati intézkedésekre szolgáló tartalék segítségével 2012 elején sikerült megszüntetni a közalapítvány adósságait és elkezdhette a működését az új Kft. Hornyák Tibor ügyvezető igazgató úr és csapata az elmúlt hónapokban hatalmas munkát végzett: végigjárták a közalapítvány összes ingatlanát és az utolsó kiskanálig tételesen átvettek minden vagyonelemet, felügyelve, hogy a megszűnés vagyonvesztés nélkül valósuljon meg; gondoskodtak a munkavállalók tovább foglakoztatásáról illetve végkielégítéséről, felállították az új szervezetet.

Tisztelt Országgyűlés!

Tisztelettel jelentem, hogy a munkát elvégeztük: a Fővárosi Törvényszék 2012. április 14-i hatállyal jogerős végzésben kimondta a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány megszűntét és elrendelte az alapítvány törlését a nyilvántartásból. Süllyesztőbe került hát egy rossz konstrukció, s végre megszűnt egy folyamatos működési anomáliákkal küzdő szervezet, amelynek hibáival bizonyára az előző kormányzatok is tisztában voltak, csak éppen nem volt bátorságuk a gyökeres változtatáshoz.

Az igazi munka azonban – persze - még hátra van: az utódszervezetnek a következő években a működésével kell bizonyítani, hogy hatékonyabban és eredményesebben képes az alkotóművészek érdekében az állami erőforrásokkal gazdálkodni. Ehhez kérem minden érintett türelmét, bizalmát és konstruktív együttműködését!

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)