Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár gödöllői sajtótájékoztatón, június 14-én jelentette be, hogy idén két egymást követő hétvégén rendezik meg a magyar nyár legnépszerűbb kulturális rendezvényét.

Hölgyeim és Uraim!

Üdvözlöm Önöket három ünnep kereszteződésében: a tegnapi pünkösd hétfő után nemsokára elérkezik az év legrövidebb, azaz Szent Iván éjszakája, a kettő között pedig az az eseménysorozat, vagy inkább eseményhalmaz, amely mai sajtótájékoztatónk központi témája: a Múzeumok Éjszakája.

Szent Iván Éjszakája – még ha nem is mindig és mindenhol nevezték, nevezik is így – évezredek óta a sötétség fölötti átmeneti győzelem ünnepe. A világosság ugyanis az emberiség reménye szerint távol tartja a démonokat és ártó szellemeket, márpedig ezen a napon uralkodik legtovább a fény – a sötétségnek december végén hét órával több ideje van, mint június végén.

És még annak a néhány rövid órának a javarészét is, amelyek elméletileg a sötétség határait jelölik ki Szent Iván éjjelén, a Múzeumok Éjszakáján bevilágítja a kultúra fénye és ezzel együtt az emberek egymásra találásának lehetősége.

Most nyilván néhányan Önök közül kíváncsian várják, miféle szellemi bűvészmutatvánnyal tudom az előbbi kettőt közös nevezőre hozni a pünkösddel. Szerencsére Karel Čapek cseh író megtette már ezt egy bő évszázaddal ezelőtt, amikor „Pünkösd ünnepe” című írásában párhuzamot vont a Szentlélek és a kultúra között. Čapek azt állította, hogy az Atyával és Fiúval ellentétben, akiknek konkrét, kézzelfogható szerepük van – ugyanúgy, mint mindennapi életünkben a gyakorlati tevékenységeknek – a kultúra a Szentlélekhez hasonlóan mindent átható szereppel bír.

A kultúra sajátos szerepének felismeréséből született 1997-ben a néhány évvel korábban újraegyesített Berlinben az ottan „Múzeumok hosszú éjszakájának” nevezett esemény, amelyet viszonylag hamar számos más európai város is felkarolt. Mi hat évvel később, 2003-ban rendeztük az első, és nem csak a fővárosra szorítkozó, hanem országos Múzeumok Éjszakáját. Hátrányunkat azonban, azt kell mondanom, hamar ledolgoztuk, hiszen tavaly a magyar főváros kulturális intézményeinek gazdag programjára ezen az egy éjszakán a lakosság számához képest többen voltak kíváncsiak, mint a német fővárosban.

Természetesen mondhatják azt, hogy ez nem verseny, a számoknak itt értelmetlen túlzott jelentőséget tulajdonítani, és minden bizonnyal igazuk is lenne. Annyit azonban hadd jegyezzek meg, hogy a mindenkori kulturális tárca tudatosan és következetesen fordít kiemelt figyelmet erre az eseménysorozatra.

Idén – részben szándékunk szerint, részben tőlünk független jelenségek hatására – úgy döntöttünk, hogy a Múzeumok Éjszakáját két hétvégén rendezzük. Ezzel eddig egyedülálló lehetőséget biztosítunk arra, hogy a kultúra iránt érdeklődők ne kényszerüljenek választásra a vidéki vagy budapesti programok között. A kultúra, és azon belül kiemelkedően gazdag örökségünk iránt érdeklődő látogatók június 18-án vidéken, június 24-én pedig – éppen Szent Iván éjjelén – Budapesten járhatják, nézhetik végig az összesen 277 intézmény nagyjából kétezer programja közül a kedvükre valókat.

Ehhez kívánok mindenkinek kellemes és tartalmas időtöltést és jó időjárást.

(Kultúráért Felelős Államtitkárság)