A „Szuperszámítástechnika (HPC) a felsőoktatásban” című projekt keretében a Debreceni Egyetemen és a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet budapesti székhelyén összesen 2 milliárd forintos uniós támogatással megvalósuló szuperszámítógép-fejlesztés valósulhat meg. A beruházást várhatóan 2014 végére fejezik be.
A digitális technológiának eredményeképpen ma már sokkal több adat áll rendelkezésre, mint amennyit az ember önerőből értékelni képes. A szuperszámítógép új lehetőséget teremt és a korszerű eszközök segítségével a fiatal szakemberek idehaza is megvalósíthatják kutatásaikat – mondta Klinghammer István felsőoktatásért felelős államtitkár, aki Pálinkás Józseffel az MTA elnökével, Vályi-Nagy Vilmossal az infokommunikációért felelős államtitkárral, Stefán Péterrel a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet igazgatójával és Gaál Istvánnal a Debreceni Egyetem rektor helyettesével tartott sajtótájékoztatót, a Magyar Tudományos Akadémián.
Mióta Magyarországon a szuperszámítógép létesítése, mint program elindult, ez a legjelentősebb beruházás - említette Pálinkás József, aki arról is szólt, hogy szinte minden területen jelentkeznek olyan számítástechnikai igények, melyek kielégítése feltétlen szükséges, a magyar tudományos élet és kutatóink versenyképességének okán. Vályi-Nagy Vilmos többek között említette, megfelelő infrastruktúra nélkül nem lehet sikeres Magyarország, míg jelen projekt újabb lehetőséget nyújt arra, hogy a gyártó és termelő tevékenység tovább bővülhessen Magyarországon.
Stefán Péter a projekt vezetőjeként elmondta, a 2 milliárd forint értékű fejlesztés célja, hogy élenjáró fejlesztéseket valósítsanak meg és új lehetőséget biztosítsanak a hazai felsőoktatás számára.
Gaál István a DE rektor helyettese a szuperszámítógép használójaként kiemelte az új eszköz hatalmas kapacitását, mely által az egyetemi műhelyekben számos olyan adathalmaz kiértékelésére nyílik mód, melyre eddig lehetőség nem volt. „A szuperszámítógép 2014-ben nem úri huncutság, hanem a korszerű kutatások alapvető feltétele, mely szinte minden tudomány kiszolgálója lehet.” mondta a rektor helyettes. Magyarországon 14 éve működik szuperszámítástechnikai rendszer, melyet a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) működtet és fejleszt.
A szuperszámítógép-szolgáltatás tudományos számítási feladatok futtatására, valamint tudományos célú adattárolásra szolgál. A rendszer komponensei jelenleg négy helyszínen találhatóak meg: a NIIFI budapesti székhelyén, a Debreceni Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen. A Magyar Kormány, a NIIF Intézet és az Magyar Tudományos Akadémia kiemelt jelentőségűnek tartja és prioritásként kezeli Magyarország jövője szempontjából a hazai infokommunikációs szektor fejlesztését és a tudásalapú ország erősítését, mely az oktatás-kutatás-infrastruktúra hármas minél szorosabb együttműködése során valósulhat meg.
(Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság)