Klinghammer István felsőoktatási államtitkár szerint nem szabad hatalmi szóval megszüntetni egyetemeket, főiskolákat, de azt el lehet várni, hogy az intézmények igyekezzenek profilt váltani. Az államtitkár erről a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) csütörtöki budapesti küldöttgyűlésén beszélt, és kitért arra is, hogy nem maradhat meg a jövőben a 240 pont felvételi küszöbként, mert az rendkívül alacsony.

Kiemelte: a 90-es évek közepe óta ugyanazon problémák kerülnek elő a felsőoktatásban. Egy változás van, az, hogy kicsit "leült a felsőoktatás", és a szigetként megmaradt intézményeken kívül nagyon sok olyan intézmény jött létre, amely a legjobb igyekezete ellenére sem olyan tudást ad át, mint amire a hallgatóknak szükségük van. Ezt együtt szúrtuk el azzal, hogy a mindenkori finanszírozást tudomásul vettük - fogalmazott az államtitkár (aki 2000 és 2006 között az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora volt).

(A videó nagy felbontásban elérhető a sajtószobában.)

Szerinte nagy problémát jelentett még a tömegesítés, mert a felsőoktatás sem infrastruktúrájában, sem az oktatói kart tekintve nem volt felkészülve rá. Ennek most jön a böjtje, mert a hallgatói létszám a demográfiai helyzet miatt esik vissza - állapította meg. Megjegyezte: őt magát meglepte, hogy idén 10 ezerrel többen, mintegy 95 ezren jelentkeztek a felsőoktatásba, mint ahányan érettségiznek.

Klinghammer István megismételte: a 240 pontos bekerülési határt nagyszerű gesztusként értékelte a miniszterelnök részéről, de az egyetemen bent is kell tudni maradni. Ez a ponthatár nem maradhat meg, mert kevés –tette hozzá. Be kell vezetni azt is, hogy a felsőoktatásba való belépéshez az emelt szintű érettségi legyen a feltétel - fűzte hozzá. Ma a szakok csaknem fele nem a tudomány művelésére irányul, hanem szakma, amit nem egyetemen kellene oktatni. Ezzel párhuzamosan elképesztő különbségek vannak az ugyanazon szakot oktató intézmények között - emelte ki az államtitkár, ezzel zsákutcába viszik őket. Ugyanakkor hangsúlyozta: hatalmi szóval nem szabad intézményt megszüntetni, de azt el lehet várni, hogy igyekezzenek profilt váltani.

Problémának nevezte még, hogy ma nem lehet az iparból meghívni kiváló szakembereket oktatónak, mert nincs meg az oktatói címe. Ezen biztosan változtatni kell törvényi szinten - mondta. Fel kell mérni azt is, hogy hányan dolgoznak a felsőoktatásban úgy, hogy egy munkahelyhez vannak kötve - tette hozzá.

A küldöttgyűlésen elhangzott: az egyetemeken az ideiglenes költségvetések megszülettek, a kormányzat április 12-én közöl végleges számot, ezután készülhetnek el a költségvetések. Klinghammer István közölte: 123 milliárd forintos keret várható, ami 40 milliárddal kevesebb, mint előző évben, de 58 milliárdos pluszforrás is lesz, ami célzott támogatásként jelentkezik. Ebből 11 milliárd jut a struktúraváltási alapra, amivel mentőövet nyújtanak az intézményeknek, 27 milliárd a PPP-programok miatti nehézségek kezelésére. Kiemelte: a felsőoktatás 490 milliárddal gazdálkodik.

Tőrös Szilárd, az FDSZ elnöke azt mondta, hogy az értékalapú átalakításnak mindig is hívei voltak, de ezt nem lehet csak a piac gyorsan változó igényei szerint megvalósítani. Felidézte a rektori konferenciával kötött megállapodásukat, ami alapot ad arra a szakmai munkára, amire szerinte a kormányzat is igényt tart, és reményei szerint majd elvezethet az ágazati kollektív szerződés felé is. Kitért arra is, hogy 2008 óta nem volt bérfejlesztés a felsőoktatásban. Azt kérte, "csendben kezdjék el" a szakmai munkát egy életpálya kidolgozásáról.

(MTI/EMMI)