Szakmai konferencián ünnepelték, illetve értékelték kedden Budapesten az egyházi ingatlanok rendezésének lezárultát. Az eseményen Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes sikertörténetnek nevezte a folyamatot.

Komplikált, rendkívül összetett feladat volt az egyházi ingatlanrendezések ügye, a világméretű munka azonban mindenképp sikertörténetnek nevezhető – szögezte le a parlament Felsőházi termében tartott konferencián Semjén Zsolt. A miniszterelnök-helyettes felidézte a még 1991-ben elfogadott eredeti törvényt, illetve méltatta az azt kidolgozó néhai szakpolitikust, Izsépy Tamást. Mint mondta, a rendkívül nehéz körülmények ellenére Antall József és Boross Péter egykori igazságügyi államtitkára volt az, aki „összerakta” és egyben is tartotta a 2011 végén megvalósult törvényt.

A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta, hogy a mintegy 8 ezer ingatlan ügyének rendezése óriási feladat volt, ezért is örömteli, hogy a kérdésben a rendszerváltást követő húsz évben végig tapasztalható volt egy alapvető konszenzus.

fotó: Horváth Ernő

Ugyanezt a konszenzust méltatta az emberi erőforrások minisztere is. Köszöntőjében Balog Zoltán azt mondta, sok mindenre nem lehet büszke a politikai elit az elmúlt 20 év történetéből, de erre igen.

A miniszter hangsúlyozta, az egyházi ingatlanok visszaadásának kérdésében nem a „miért” a lényeg, sokkal inkább a „Mi célból” – kérdés a megfelelő. Az egyházak – szögezte le – szolgálni kívánnak ezekkel javakkal. Balog Zoltán megjegyezte, hogy a sok vita-övezte folyamatban az egyházak türelmesek voltak, ami ugyancsak hozzájárult a megfelelő rendezés eléréséhez.

Az emberi erőforrások minisztere kitért a finanszírozás nehézségeire is, ám leszögezte, a mostani rendszer mindenképp átláthatóbb, finanszírozhatóbb és magasabb színvonalú oktatási, hitéleti és szociális intézményrendszert eredményez. Bejelentette, hogy hamarosan megkezdődik az egyházak képviselőivel a második tárgyalási kör az általuk fenntartott intézményekről.

Balog Zoltán (fotó: Horváth Ernő)

Köszöntőjében az egyházügyi államtitkár kijelentette, elérte célját az ingatlanrendezés, amely – mint fogalmazott – nem igazságtétel, hanem „lehetőség az egyház hitéleti és társadalmi szolgálatának bővülésére”.  Szászfalvi László szerint az egykori államosításokkor az egyházakat nem anyagilag érte elsősorban óriási trauma, sokkal inkább az ingatlanjaikban folyó munka hiányzott a társadalom számára.

Leszögezte, hogy a kormány fontos partnerének tekinti az egyházakat, majd emlékeztetett, hogy az első Orbán-kormány által biztosított évi 4 milliárdos intézményfenntartói hozzájárulás eltörlését követően a második Orbán-kabinet újra visszaállította ezt a támogatási formát, amely ma évi 1,35 milliárd forint. Ma - tette hozzá az államtitkár – súlyos gazdasági problémákkal kell szembenéznünk, ilyenkor jó megoldás az együttműködés.

Szászfalvi László (fotó: Horváth Ernő)

A konferencián részt vett és előadást tartott Dr. Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek; Csomós József református püspök; Gáncs Péter evangélikus püspök; Dr. Feldmájer Péter, a Mazsihisz elnöke.

A magyarországi egyházi ingatlanrendezés húsz éves folyamatáról Dr. Fedor Tibor, az EMMI főosztályvezetője tartott előadást, a közép-kelet európai tapasztalatokról pedig Dr. Schanda Balázs, a PPKE-JÁK dékánja beszélt.

(kormany.hu)