Szászfalvi László, egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár átadta az idei Scheiber Sándor-díjat. A elismerést Shaul Shaked, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora vehette át.
A Scheiber Sándor emlékére létrehozott díjat olyan emberi és szakmai kvalitásokkal rendelkező személyek kapják, akik méltóak örökségének folytatására. Shaul Shaked, az idei kitüntetett, a keleti nyelvek és az ősi kéziratok ismerője, számos egyetem megbecsült oktatója, a magyar-izraeli tudományos kapcsolatok elmélyítője - emelte ki beszédében Szászfalvi László, aki Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter nevében adta át az elismerést.
Shaul Shaked Debrecenben született 1933-ban, egy év múlva családja az akkori Palesztinába emigrált, magyar anyanyelvét azonban mindig ápolta. Első nagy munkája 1964-ben jelent meg, és kutatási területén született, geníza (kora középkori zsidó iratok) témájú cikkel adózott a Scheiber Sándor munkásságának emléket állító kötetben. A jeruzsálemi Héber Egyetemen diplomázott 1955-ben arab nyelv és irodalom, illetve sémi filológia szakon. Doktorátusát Londonban védte meg iráni nyelvekből 1964-ben. 1965-től a jeruzsálemi Héber Egyetemen tanít, 1986 óta pedig az Izraeli Tudományos Akadémia tagja, ahol 1995-2001 között a bölcsészet- és társadalomtudományi osztály elnöke volt.
Szászfalvi László beszédében rámutatott, hogy a zsidó nép kemény és állhatatos nép, amely soha nem adja fel a reményt, ebben pedig hasonlít a magyarhoz. Ma Scheiber Sándorra, a XX. század legjelentősebb hebraistájára, az egyik legnagyobb magyar filológusra emlékezünk. A róla elnevezett díjjal emlékezik meg az utókor arról a kivételes életútról és tudományos pályáról, amely megadatott neki, továbbá arról az elkötelezettségről, amely a magyar nemzeti kultúrát gazdagította, és arról az emberi nagyságról, amelyet képviselt – emelte ki az államtitkár.
A Scheiber Sándor-díjat minden évben azok kaphatják meg, akik a hebraisztika, judaisztika, zsidó vallás és az oktatás, valamint a zsidó és nem zsidó emberek közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításáért - a magyar kultúra szolgálatában - kimagasló munkát végeztek. Az 1913 és 1985 között élt Scheiber Sándor nyelvész, irodalomtörténész, a nyelvtudományok doktora, a budapesti Rabbiképző Intézet újjászervezője és igazgatója, a neológ zsidóság egyik kiemelkedő alakja volt.
(kormany.hu)