Az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége (ONÖSZ) „Népszámlálás – nemzetiségi-etnikai adatok 2011” címmel műhelybeszélgetést szervezett 2013. május 2-án. A rendezvényt - amelynek támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkársága - Dr. Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Hepp Mihály az ONÖSZ elnöke nyitotta meg.

A műhelybeszélgetésen nagyszámú érdeklődő előtt előadást tartottak a Központi Statisztikai Hivatal, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézete és az Alapvető Jogok Biztosa Hivatala Közjogi Főosztályának szakemberei. A Magyarországon őshonos tizenhárom nemzetiség elnökei is bemutatták a nemzetiségükre vonatkozó eredményeket, ismertették véleményüket és értékelték, hogy a népszámlálás adatainak fényében milyen kilátásokkal várják a jövő évi nemzetiségi választásokat.

Az előadásokból kiderült, hogy a KSH táblázataiból releváns adatokhoz juthatunk a magyarországi népesség nemzetiségi hovatartozásával kapcsolatosan. A 2011. évi népszámlálás adatai nemzetiségpolitikai szempontból két összefüggésben is alapvető jelentőségűek. Egyrészt meghatározzák azt, mely településen írhatók ki a nemzetiségi önkormányzati választások 2014-ben, ezzel összefüggésben arra is utalnak, mely közösségeknek lesz reális lehetősége arra, hogy a 2014. évi országgyűlési választások során teljes jogú képviselethez jussanak az Országgyűlésben. A második összefüggés, hogy 2014 januárjától a nemzetiségi önkormányzatok működésének finanszírozása a népszámlálási adatok figyelembe vételével történik majd.

A népszámlálás nemzetiségi adatait az előadók pozitívnak értékelték, mivel csaknem valamennyi hazai közösség esetében nőtt az identitás megvallásának hajlandósága.

(Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)