Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára Szekszárdon, a Civilek Napján átadta az Év Tolna Megyei Civil Szervezete Díjat és a Bazsonyi Arany Mecénás Díjat. A díjakkal a Tolna Megyei Önkormányzat a megyében tevékenykedő és kiemelkedő teljesítményt nyújtó civil szervezetek munkáját és az őket anyagilag támogató vállalkozások, magánszemélyek tevékenységét ismeri el.

Latorcai Csaba a díjátadón elmondott beszédében hangsúlyozta, hogy hazánkban a rendszerváltozás óta folyamatos a civil szervezetek számának növekedése. Az elmúlt húsz évben új lehetőségek nyíltak a társadalomban, ami a civil szektor fejlődésének is köszönhető, hisz a civil társadalomnak óriási szerepe van a demokrácia, a jó kormányzás, a jogállamiság megteremtésében, fenntartásában és az emberi jogok biztosításában.

A helyettes államtitkár kiemelte, hogy 2011-ben éppen december 5-én, az önkéntesek nemzetközi napján fogadta el az Országgyűlés több mint egy éves előkészítő munka után az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló törvényt. Az új civil törvénnyel a szervezetek átlátható szabályokra és kevesebb adminisztrációra, az állampolgárok sokkal pontosabb, világosabb keretekre, a civil szervezetek közpénz-felhasználásával kapcsolatban pedig megnyugtató garanciákra támaszkodhatnak. Ez növeli a civil tevékenységek iránti társadalmi bizalom erősítését és példát ad további társadalmi szerepvállalások kialakítására.

A törvény új szervezeti formaként nevesíti a civil társaságot, amely egyszerűen, már két fő részvételével létrehozható közösségi célú tevékenységre - mindezt bírósági regisztráció nélkül. A bíróságok gyakorlata a közhasznú jogállás elismerését illetően a korábbi szabályozásból fakadó bizonytalanságok miatt igen eltérő volt, ezért objektív feltételek meghatározásával ezt is újraszabályozta a törvény. A civil szervezetek támogatására létrejött a Nemzeti Együttműködési Alap, így a támogatási rendszer tisztábbá és átláthatóbbá válik. Ennek keretében a hazai és határon túli magyar civil szervezetek működési és szakmai célokra pályázhatnak, amelyre 3 milliárd 380 millió forint áll rendelkezésre - ismertette a legfontosabb változásokat Latorcai Csaba.

Végül a helyettes államtitkár kitért arra is, hogy a helyi, személyes szinten elinduló, illetve folytatódó kezdeményezések lehetőséget teremtenek arra, hogy az önkéntesség, valamint a civil szervezetek munkája, törekvései követendő példává és értékké váljanak.

(kormany.hu)