Együtt a Tátra csúcsaira címmel nyílt kiállítás 2012. június 20-án Budapesten, a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltárában. A magyar és lengyel tátrai hegymászás történetéről szóló kiállítást Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára és Roman Kowalski nagykövet nyitotta meg.
Latorcai Csaba megnyitó beszédében hangsúlyozta, hogy a kiállítás megrendezése is újra azt bizonyítja, hogy a lengyel és a magyar nép nemcsak szomszéd, nemcsak barát, hanem számtalanszor bizonyítottan testvérként viseltet egymás iránt. A Magas-Tátra több mint ezer esztendeig a közös határunk volt Lengyelországgal: északi felét a lengyelek, a déli oldalát pedig a magyarok és a velük együtt élő németek, szlovákok érezték a sajátjuknak. Ez az érzés azonban nem volt kizárólagos, hisz a bércek meghódításában nemcsak nemes versengés zajlott a különböző nemzetiségű hegymászók között, hanem sok esetben együtt, csoportosan vágtak neki a csúcsoknak. Ez a kiállítás e közös, tiszteletreméltó szenvedélynek állít sokoldalú emléket.
A helyettes államtitkár méltatta Komarnicki Gyula, a legendás hegymászó és turisztikai író munkásságát, akinek hagyatéka a kiállítás anyagát képezi. Részletesen szólt Grósz Alfréd, Komarnicki kötéltársának tevékenységéről is, aki nemcsak a hegység feltárásával, történeti írásaival szerzett múlhatatlan érdemeket, hanem közéleti emberként, pedagógusként is népszerűsítette a hegységet.
Bár a magas hegyeinket elcsatolták a két világháborút lezáró békediktátumok, vonzódásunk a Kárpátokhoz és a világ legmagasabb csúcsainak a leküzdéséhez máig nem szűnt meg - zárta beszédét Latorcai Csaba.
A Magyarországon egyedülálló tematikájú kiállítást a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltára közösen rendezi a zakopanei Tátra Múzeummal, a szervezésben közreműködik a Tátrai Nemzeti Park és a Tátrai Hegyimentők Egyesülete. A tárlat 2012. szeptember közepéig ingyenesen látogatható a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltárában (1102 Budapest, Állomás u. 10.).
(Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárság)