A nemzetiségi köznevelés, annak intézményei, az intézmények fenntartói kiemelt figyelemben részesülnek a közoktatás, illetve a nemzetiségpolitika irányítói részéről - mondta Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár egy, a román nemzetiségi oktatásban résztvevőknek rendezett gyulai fórumon február 23-án.

A kormánynak a köznevelési törvény és az azzal párhuzamosan előkészített új nemzetiségi törvény megalkotása során az volt a célja, hogy a nemzetiségi oktatás érdekei ne sérüljenek, így az új szabályozásban is megmaradtak a nemzetiségek oktatási önigazgatásának keretei. Az is egyértelmű szándékként fogalmazódott meg, hogy a nemzetiségi köznevelést a magyarországi köznevelési rendszer szerves részeként definiálják – hangsúlyozta Latorcai Csaba.

A nemzetiségi törvény több fejezete tartalmaz a köznevelésre történő utalást, de a nemzetiségek oktatási önigazgatása önálló fejezetet kapott. A törvény mind az egyéni, mind a közösségi nemzetiségi jogok között kiemelten szerepelteti az oktatással összefüggő jogosultságokat. Az alapvető nemzetiségi jogok felsorolása szerint a nemzetiséghez tartozó személynek joga van megtanulni anyanyelvét, részt venni anyanyelvű köznevelésben, oktatásban, és joga van az oktatási esélyegyenlőséghez.

A nemzetiségi közösségeknek joguk van önazonosságuk megőrzéséhez, ápolásához, erősítéséhez és átörökítéséhez, nyelvük megőrzéséhez és fejlesztéséhez. Ezért a nemzetiséghez tartozók óvodai neveléséhez, általános iskolai neveléséhez-oktatásához, nemzetiségi kollégiumi ellátáshoz, gimnáziumi, szakközépiskolai, szakiskolai neveléshez-oktatáshoz szükséges intézményeket hozhatnak létre, vehetnek át és működtethetnek.

A törvényben az oktatással-neveléssel összefüggő jogosultságok önálló fejezetben kaptak helyet. A fejezet részben átveszi a köznevelési törvényben szereplő egyes rendelkezések szövegét, a nemzetiségi oktatás egyes típusainak felsorolása azonban csak itt jelenik meg.

Részletesen szerepelnek a nemzetiségi törvényben a nemzetiségi oktatás megszervezésére, fenntartására vonatkozó rendelkezések, ez a jogszabály tartalmazza a nemzetiségi köznevelési intézmények átadás-átvételének, valamint az országos önkormányzatok általi fenntartásának szabályait, melyeket részletesen is ismertetett a helyettes államtitkár.

(kormany.hu)