A nemzetiségek megmaradásában az anyanyelvnek kitüntetett szerepe van – jelentette ki Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériuma nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a Fejér megyei Beloianniszban a helyi általános iskola tanévnyitó ünnepségén, szeptember 2-án.
Hangsúlyozta, hogy a nemzetiségek nyelvvesztésével megsemmisülhet a nemzetiségi identitás fő pillére és felgyorsulhat az asszimiláció. Hozzátette: a magyarországi nemzetiségeknek joguk van anyanyelvük használatához, saját kultúrájuk ápolásához és az anyanyelvi oktatáshoz egyaránt; mindezeket az új Alaptörvény is tartalmazza.
"Fontos megemlíteni, hogy a nemzetiségekről és köznevelésről szóló új törvények nem érintették a nemzetiségi nevelés és oktatás elmúlt évtizedekben kialakult rendszerét. A Nemzeti Alaptantervvel párhuzamosan azonban a nemzetiségi nevelés kereteit szabályozó útmutatás is elkészült" – emelte ki.
Latorcai Csaba elmondta: újdonság lesz, hogy a népismeretet anyanyelven, önálló tanórán kell oktatni, míg a nemzetiségi nyelvet heti négy helyett heti öt órában kell tanítani. Ugyancsak megújulnak a kerettantervek, ezek őszre várhatók. Megjelenésük előtt nemzetiségi szakemberekkel és az országos nemzetiségi önkormányzatokkal is egyeztetnek.
A helyettes államtitkár kitért arra, hogy a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata szeptember 1-jétől átvette a helyi Nikosz Beloiannisz Általános Iskola és Óvoda fenntartását és példaértékű iskolává kívánja fejleszteni. Ehhez az államtitkárság minden segítséget megad.
(MTI, Emmi)