„Ha az ég szélére volnál is taszítva, onnét is összegyűjt téged az Úr, a te Istened, és onnét is felvesz téged” – idézte Dr. Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár a Kamenyec-Podolszkij-i tömeggyilkosság 70. évfordulója alkalmából tartott gyászmegemlékezésen Budapesten, a Holokauszt Emlékközpontban.
„Emlékezni és emlékeztetni gyűltünk itt össze. Idehozott bennünket a gyász és a fájdalom. Emlékezz, és ne feledj! - kezdte beszédét a helyettes államtitkár, majd hozzátette: a rendelkezésre álló rideg történelmi tények szárazon tudósítanak bennünket. Magyarország német megszállása és 1944 tavaszának eseményei előtt az országban élő zsidóság ellen egyik legsúlyosabb atrocitás a Kamenyec-Podolszkij-i tömeggyilkosság volt. 70 évvel ezelőtt, 1941. augusztus 27-28-án végeztek a több ezer deportált, megtagadott, hontalanná és végtelenné vált emberrel, nemtől és kortól függetlenül – emlékeztetett Latorcai Csaba.
A deportáltakat embertelen körülmények között, marhavagonokban toloncolták ki, tolták át a halálba. Ami Kamenyec-Podolszkij történt – folytatta - a magyarországi zsidóüldözés egyik legvéresebb, legszégyenteljesebb része. Számos kérdés maradt megválaszolatlanul: valójában kik, mikor hozták meg a döntést az akció megindításáról? Zajlottak-e máskor is hasonló kitoloncolások? Mi lett a kitoloncoltak sorsa? – tette fel e kérdéseket Latorcai Csaba.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta: bár a számos kérdés közt felmerül bennünk, hogy hol volt Isten a holokauszt idején, bizonyos, hogy Ő ezekben a nehéz napokban is jelen volt, nem feledkezett meg róluk, velük együtt szenvedett.
„Ott volt azoknak az embereknek, igazaknak a szívében is, akiknek a lelkiismeret szava utat talált a sötétség, vagy a félelem által igazgatott szívek között, a segítségért kiáltókhoz” – fogalmazott. A legnagyobb áldozatot vállalva segítették az ég szélére taszítottakat. Ezért az embermentők, így például Schlachta Margit, Raoul Wallenberg előtt is fejet kell hajtanunk - emlékeztetett Latorcai Csaba.
A gyászbeszéd elhangzása után a helyettes államtitkár leleplezte, majd koszorút helyezett el a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium emléktáblájánál, mellyel a közel húszezer áldozatnak állítottak emléket.
(kormany.hu)