A civil szervezetek jelentősen egyszerűbben és kevesebb adminisztrációval pályázhatnak a támogatásokra az új civil törvénynek köszönhetően – hangsúlyozta Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára június 21-én egy szakmai fórumon, Gyálon.

Latorcai Csaba elsőként a civil jogi szabályozás változásait és a civil törvény alapján létrejött Nemzeti Együttműködési Alap szabályait ismertette előadásában. Hangsúlyozta, hogy az új támogatási rendszer célja, hogy a civil támogatási és a civil jelöltállítási rendszer összefüggő jogi rendszerben legyen szabályozva, tisztább és átláthatóbb pályázati feltételeket és testületi működést biztosítson, valamint kisebb adminisztrációs terhet jelentsen a civil szervezetek számára.

A pályázati folyamatot egyszerűsíti többek között, hogy az Alapkezelő a nyilvántartott adatokról szóló kivonatot közvetlenül beszerzi a törvényszéktől, saját hatáskörben hajtja végre az adományhoz kapcsolódó támogatási igénnyel összefüggő intézkedéseket, valamint a működési célú pályázat a kollégiumokra összevontan, egységes tartalommal és feltételekkel jelent meg. Az adminisztráció csökkenését jelenti a pályázati eljárás határidőinek rövidülése, az Általános Szerződési Feltételek alkalmazása, a rövidebb támogatási szerződés, valamint az is, hogy a beszámolóhoz csak a 100 000 Ft értékhatárt meghaladó számlák másolatát kell csatolni.

Latorcai Csaba emlékeztetett, hogy a Nemzeti Együttműködési Alap testületei március 29-én alakultak meg és ugyanekkor közzétették a működési célú pályázatokat. A több mint 8 ezer beérkezett működési pályázat formai ellenőrzése megtörtént, az egyszerűsített eljárásrendnek köszönhetően a pályázatok csaknem 90 %-a érvényes, tehát a szervezetek jól tudták teljesíteni az új rendszer feltételeit. Május 4-én megjelentek az első szakmai célú pályázati kiírások, ezekre több mint 4 ezer pályázat érkezett, feldolgozásuk jelenleg 43 %-os. A jövő évi pályázatok kiírása 2013. február 15-ig megtörténik.

A helyettes államtitkár beszámolt arról is, hogy összesen 57 pályázat érkezett a civil szervezetek számára meghirdetett Civil Információs Centrum címpályázatra, melyből egy fővárosi és megyénként egy-egy, tehát összesen húsz civil szervezet nyerte el a címet. A nyertes pályázók jogosultak a Civil Információs Centrum cím viselésére a 2012. július 1-jétől 2014. december 31-ig tartó időszakban. A cím birtokosai indulhatnak majd az e tevékenységük támogatásához, illetve a szolgáltatásokhoz kapcsolódó költségek finanszírozására irányuló pályázaton.

(Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkárság)