A civil szervezetekre vonatkozó új jogszabályok értelmezéséhez és alkalmazásához nyújtott segítséget a civil szervezetek képviselőinek Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár március 1-jén Budapesten.

A kormány együttműködést ajánl a társadalom minden tagjának, a civil és érdekvédelmi szervezeteknek, a gazdaság szereplőinek közös ügyeink megoldásában – mondta Latorcai Csaba a XV. kerületi polgármesteri hivatalban tartott szakmai konferencián. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy példaértékű és mélységű volt az új civil törvény megalkotását megelőző társadalmi egyeztetési folyamat.

A helyettes államtitkár előadásában bemutatta a közhasznúság feltételrendszerét érintő főbb változásokat. Elmondta, hogy közhasznú tevékenységnek számít minden olyan tevékenység, amely a létesítő okiratban megjelölt közfeladat teljesítését közvetlenül vagy közvetve szolgálja. A korábbi jogszabály alapján közhasznú, kiemelkedően közhasznú jogállásúként nyilvántartásba vett szervezet 2014. május 31-ig közhasznú jogállásúnak számít, ha letétbe helyezte beszámolóját. Latorcai Csaba rögzítette, hogy idén január elsejétől a közhasznú jogállású szervezetek kizárólag kettős könyvvitelt vezethetnek és a beszámolójuknak tartalmaznia kell kiegészítő mellékletet is.

A január 1-jén hatályba lépett új civil törvény értelmében létrejött a Nemzeti Együttműködési Alap, amely egy átláthatóbb és kisebb adminisztratív kötöttséget jelentő civil támogatási és pályázati rendszer megvalósulását segíti elő. Az Alap forrása idén 3,38 milliárd forint, az első pályázatok pedig még ebben a hónapban megjelennek. A civil szervezetek még két hétig állíthatnak jelöltet az Alap testületeibe. A civil szervezeteket képviselő elektorok választják meg majd az Alap vezető szerveinek, a Tanács és az öt Kollégium (Nemzeti összetartozás, Új Nemzedékek jövőjéért, Mobilitás és alkalmazkodás, Közösségi környezet, Társadalmi felelősségvállalás) civil tagjait – ismertette a helyettes államtitkár.

(kormany.hu)