Államtitkárok közreműködésével kétnapos szakmai konferenciát szervezett a Megoldás Alapítvány Csurgón, a közösségi házban. Tapolcai Gyöngyi szakmai vezető elöljáróban elmondta: egyértelmű volt számukra, hogy a foglalkoztatásra fókuszáljanak, keressék a civil szerepvállalás lehetőségét.
Szászfalvi László, a KIM államtitkára arról beszélt: rengeteg javaslatot, véleményt kaptak, amikor megkérdezték a civileket. Ezeket feldolgozva kezdték megalkotni az új civil törvényt. Azt tartották szem előtt, hogy egy kerettörvény legyen a jelenlegi szétdaraboltság helyett.
Egyértelmű definíciókra, áttekinthető költségvetési rendszerre van szükség, a túlzott bürokrácia elhagyásával. Várhatóan az új évet már új civil törvénnyel, új állami támogatási rendszerrel kezdhetjük. – Szükséges a Nemzeti Civil Alapprogram átalakítása – hangsúlyozta az államtitkár –, hiszen a kollégiumi tagok érdekeltségében levő civilek többszöröse támogatást kaptak az országos átlaghoz képest.
Most Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) lesz, nem regionális-, hanem szakmai kollégiummal. Cél, hogy csak közhasznú szervezetek kapjanak támogatást, s akiknek nevesítetten jut költségvetési forrás, ne kaphassanak a NEA-ból is. A közszolgáltatást átvállaló civilek támogatását a jövőben a tárcák fogják finanszírozni.
Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára kiemelte: a vidék versenyhátrányát állami eszközökkel szükséges csökkenteni. A vidéket nem célszerű csak statisztikai mutatókkal értelmezni, hiszen adott szociokulturális környezetben olyan értékek jelennek meg, amik városban nem.
– A legnagyobb probléma nem a munkanélküliségi ráta – ami Magyarországon 10,8, az EU-ban 8 százalék –, hanem a foglalkoztatási ráta, ami sokkal rosszabb: 68 százalék az Unióban, 56,1 százalék hazánkban – mondta Jáczku Tamás, az NGM főosztályvezetője. Gond, hogy az országosan regisztrált álláskeresők 47 százalékának nincs szakképesítése, a pályakezdők foglalkoztatása 15 százalékkal elmarad az Uniótól. Az 55 év felettiek és a kisgyerekes anyák foglalkoztatása sem megoldott. Jelentős a területi eltérés: az ország egyharmadában van a regisztrált álláskeresők kétharmada.
A konferencián egyebek mellett szó esett még a hátrányos helyzetűek képzését, foglalkoztatását középpontba állító jó gyakorlatokról, a sikeres pályázatok titkáról, az önkéntesség és a munkaerő piac kapcsolatáról.
A zákányi Megoldás Alapítvány az NCA /Demokrácia és Partnerségfejlesztési Kollégiuma pályázatán nyert 1.125.000 forintot innovatív szakmai konferencia előkészítésére, megvalósítására. A programban együttműködnek más nonprofit szervezetekkel is. Az előadók és a megvalósítók is önkéntesek. A program célja: a civil társadalom erősítése, a civil szervezetek társadalmi szerepvállalásának segítése, valamint a helyi kisközösségek és szakmai összefogások elősegítése, a civil részvétel és az állampolgári cselekvés támogatása. Cél továbbá, a területi és szakmai együttműködések ösztönzése, szakmai konferencia megtartása. Célcsoport: önkéntes segítők, nonprofit foglalkoztatók, hátrányos helyzetűek foglalkoztatására alkalmas szervezetek, fejlesztésben szerepet vállaló képző szervezetek, minisztériumok, forráskezelő szervezetek, média képviselői.
(Somogyi Hírlap)