A temesvár-gyárvárosi római katolikus egyházközség idén ünnepli a Millenniumi templom felszentelésének 110 éves évfordulóját. Az Ybl Lajos tervei alapján neoromán stílusban felépült, 3000 férőhelyes impozáns templom alapkövét 1896-ban tették le és 1901. október 13-án szentelte fel Dessewffy Sándor csanádi püspök.
A hálaadó ünnepi szentmisét 110 esztendővel később, október 9-én, vasárnap Excellenciás Jakubinyi György gyulafehérvári érsek celebrálta, Msgr. Roos Márton temesvári püspök és az egyházmegye papságának jelenlétében.
A jubileumi rendezvényen részt vett Szászfalvi László, a magyar Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára, Füzes Oszkárné Bajtai Erzsébet nagykövetné asszony, Szilágyi Mátyás kolozsvári magyar főkonzul, Klaus-Christian Olasz temesvári német konzul, Ciuhandu Gheorghe temesvári polgármester, Marossy Zoltán Temes megyei alprefektus, a helyi magyar szervezetek és intézmények vezetői.
Kapor János, a Millenniumi templom plébánosa a jeles vendégek köszöntése után felidézte a 110 esztendővel ezelőtti eseményeket, amikor Telbisz Károly, Temesvár akkori polgármestere így fogalmazott: „Hazánk ezeréves fennállásának emlékére, a Mindenható dicsőítésére, Magyarország Védőasszonyának tiszteletére emelte Temesvár szabad királyi város közössége, a polgárság áldozatkész támogatásával Isten ezen házát, a legnagyobb művet, melyet e város eddig létesített.”
Jakubinyi György gyulafehérvári érsek arra emlékeztetett, hogy Dessewffy Sándor csanádi püspök Szűz Mária, a Magyarok Nagyasszonya oltalmába ajánlotta a Millenniumi templomot. „Szent István király volt az első uralkodó, aki népét és országát a Szűzanyának szentelte. 1000 éven át még 13 ország követte Szent István példáját, de ő volt az első király, aki ezt megtette. Mit üzen ma is nekünk a Szűzanya?” – tette fel a kérdést Jakubinyi György, aki felidézte a kánai menyegző bibliai történetét, amelyen Jézus anyja és maga Jézus is részt vett első tanítványaival.
Szászfalvi László államtitkár a magyar kormány köszöntését tolmácsolva hangsúlyozta: az új magyar Alkotmány betűje és szelleme értelmében minden magyar felelős minden magyarért. „Ez a csodálatos templom, amelyben hálaadó szentmisére összegyűltünk, egy jel mindannyiunk számára: jele Isten nagyságának és dicsőségének és a közösség erejének.” – mondta Szászfalvi László –, magába foglalja az elmúlt ezer évet, benne van őseink munkássága és imája, Isten felé irányuló szeretetük. (…) A csanádi egyházmegyét mindig is sok nemzet fiai lakták, akik minden korban együtt tudtak dolgozni az egész közösség javára. Ez a sokszínűség a közösség erejévé vált. Kívánom, hogy ez az erő még sokáig maradjon meg és ameddig megmarad, mindig lesz remény és jövendő Temesben!”
Gheorghe Ciuhandu temesvári polgármester, nagy elődje, Telbisz Károly 110 esztendővel ezelőtt elmondott szavaira reagálva így fogalmazott: „Akkor minden bizonnyal ez a templom volt a legcsodálatosabb mű, amit a város addig létrehozott. Remélem, hogy 110 esztendő alatt még létesültek szép és csodálatos dolgok Temesváron, de a Millenniumi templom azóta is az egyik legjelentősebb épület, építészeti remekmű és ami a legfontosabb: Isten háza, ahol a város lakói közül sokan találták meg a hitet, a lelki vigaszt.”
A hálaadó ünnepi szentmise nemzeti imánk eléneklésével ért véget, majd a templom előtti téren az erős gyárvárosi gyökerekkel rendelkező Eszterlánc néptánccsoport kis- és nagy tánccsoportja mutatott be somogyi eszközös, illetve szilágysági táncot. Délután jubileumi koncertre került sor a Millenniumi templomban, dr. Frantz Metz németországi orgonaművész és meghívottai közreműködésével.
(Pataki Zoltán, nyugatijelen.com, erdely.ma)