2012. szeptember 12-én hazánkba látogatott az Európa Tanács Nyelvi Karta Szakértői Bizottságának delegációja. A delegációt a magyar küldöttség vezetőjeként Hölvényi György, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára fogadta. Az egész napos tárgyalássorozatot az államtitkár mellett dr. Latorcai Csaba, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár vezette. Közlemény.
A látogatás célja az volt, hogy a dokumentumban rögzített beszámolási és ellenőrzési rendszernek megfelelően a szakértők találkozzanak mind az országos nemzetiségi önkormányzatok képviselőivel, mind pedig a magyar hatóságokkal. A Nyelvi Kartához való csatlakozásunkkal vállalt kötelezettségeket Magyarország folyamatosan teljesíti. A mostani, ötödik ország-jelentés – amelyet a Kormány a 1045/2012 (II.29.) Korm. határozattal fogadott el –, a 2009 januárja és 2011 decembere közötti időszakot átfogó időtartamra vonatkozóan mutatja be a kisebbségi nyelvekkel kapcsolatos kötelezettségvállalásból fakadó legfontosabb tényeket, adatokat, eseményeket, és egyben válaszol az elkészítés előtt Strasbourgból érkezett kérdésekre is.
Magyarország 1992-ben az elsők között csatlakozott az Európa Tanács Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Kartájához, melynek célja, hogy megvédje és előmozdítsa a regionális és kisebbségi nyelveket, mint az európai kulturális örökség veszélyeztetett aspektusait. Hazánk kezdetben hat nemzetiségi nyelvre (német, szlovák, horvát, román, szlovén és szerb) vonatkozólag vállalt kötelezettségeket, amelyet 2008-ban kiterjesztett a cigány (romani és beás) nyelvekre.
A Szakértői Bizottság igen kedvező véleményt fogalmazott meg mind a nemzetiségek képviselőivel, mind a hatóságokkal folytatott megbeszéléseket összegezve. A helyszíni látogatás során szerzett tapasztalatok alapján írásban értékeli majd hazánknak a vizsgált három év során nyújtott teljesítményét, továbbá javaslatot tesz az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának az ötödik beszámolónkhoz kapcsolódó ajánlások megfogalmazására.
(Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)