Szászfalvi László államtitkár volt a díszvendége a tegnapi állampolgársági eskütételnek – Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel tüntették ki Savelin Zoltán atyát.
A magyar himnusz felcsendülése után Korsós Tamás főkonzul bevezető beszédében elmondta, október 23-a és Mindszentek ünnepe között sem nélkülözzük a magyar kormány jótékony tekintetét a szabadkai főkonzulátuson és a délvidéki közösségben. – Minden eskütételt úgy kezdünk, hogy elgondolkodunk azon, mit jelent egy közösséghez tartozni, mit jelent az eskü, mellyel ma itt állampolgárrá válnak, s nem magyarrá, hiszen önök már születésüktől fogva magyarok, nem is akármilyenek. Néha tartásban, elhatározottságban és büszkeségben különbek, mint az anyaországbeliek. Úgy érzem ezekben a napokban jó magyarnak lenni, vannak ügyek, amelyekben egységes a nemzet, és hitem szerint ezek az ügyek szaporodni fognak – üdvözölte az eskütételre érkezetteket a főkonzul.
Szászfalvi László szerint egy felemelő és ünnepi pillanat az eskütétel, mely személyes, családi, de nemzeti és történelmi esemény is egyben. Mint mondta, Magyarország kormányának üzenetét is elhozta magával, hogy igyekeznek az előttünk álló időszakban kézzelfogható módon, s nem csak érzelmi alapon a nemzeti egységet, az összetartozás ügyét szolgálni.
– Szeretném megköszönni az Önök hűségét, állhatatosságát, kitartását, hiszen az elmúlt évszázad mindannyiunk számára, különösen a határon túl élők számára megrázó történelmi kataklizmákat jelentett, s a megpróbáltatásokról és kihívásokról szólt. Illyés Gyula fogalmazta meg a gondolatot, hogy a fa lombja a viharra a gyökerével válaszol. Azt kell mondanom, a magyarság fája újra él, ez pedig a gyökerei miatt lehetséges, amely nem más, mint a hitünk, a magyarságtudatunk, a nemzeti összetartozás-tudatunk, a bennünket összekötő tradíció – ezekkel a szavakkal köszöntötte az államtitkár az egybegyűlteket. Mint hozzátette, az új magyar alaptörvénnyel a nemzeti összetartozás ügyét szolgálták, és immár nem csak érzelmi, hanem közjogi értelemben is újra egyesült a magyar nemzet. Ez felelősséget, kötelezettséget is jelent, mert minden magyar felelős minden magyarért, és minden magyar közösség felelős minden magyar közösségért. Mint mondta, az eskütétel ünnepi pillanatai is hozzájárulnak a gyökereink megerősödéséhez és a törzs és a lomb éltetéséhez.
Missziós tevékenységéért és a Batthyáneum egyházi szeretetotthon megalapításáért Schmitt Pál a Magyar Köztársaság elnöke megbízásából Szászfalvi László államtitkár Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel tüntette ki Savelin Zoltán atyát.
– „Légy hű mindhalálig és néked adom az életnek koronáját” – áll a Jelenések Könyve második fejezetének tizedik versében. Most, amikor ezt az igen magas állami kitüntetést átadom Zoltán atyának, arra gondolok, hogy a köztársasági elnök úr az előterjesztéseket mérlegelve egy hűséges embert tüntetett ki. A hűségéért, az áldozatvállalásáért, az állhatatos szolgálatáért, a kitartó munkáért és szolgálataiért – köszöntötte beszédében az államtitkár Zoltán atyát.
Savelin Zoltánt Szabadkán szentelték pappá. 1979-ig káplánkodott Bajmokon és Bácstopolyán. Ezek után Martonosra került először mint adminisztrátor, majd utána plébánosi kinevezéssel. Közben 1990-ben a szabadkai püspökség missziós szekciójának volt az elnöke, s képviselte püspökségüket az akkori Jugoszlávia területén. 2000-ben lett kinevezve s lovaggá ütve a Szent Lázár katonai és ispotályos szeretetszolgálat másodfokú tisztjének. Élete nagy álma 2006-tól kezdett hivatalosan is megvalósulni, amikor a Batthyáneum mint egyházi szeretetotthon építését megkezdhették megyéjük székhelyén, illetve a Délvidék legmagyarabb községében Magyarkanizsán – áll az előterjesztésben.
(magyarszo.com)