A körösszakáli iskolaügyben a legfontosabb cél, hogy a második félév kezdetére új, tiszta viszonyok legyenek az intézményben, és fűtött termek fogadják a diákokat - jelentette ki Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára pénteken, amikor a helyszínen tájékozódott a kialakult állapotokról.

A szolgáltató november 8-án szüntette meg a Bihar Nemzetiségi Általános Iskola és Óvoda körösszakáli iskolájában a gázellátást, emiatt a diákok egy lakásban, illetve egy ebédlőben tanulnak.

Itt a legsúlyosabb a helyzet az országban - mondta Latorcai Csaba a helyszínen az MTI tudósítójának, hozzátéve: a nemzetiségek jogairól szóló törvény módosításával lehetőség lesz arra, hogy az országos nemzetiségi önkormányzat január 1-jétől, tanév közben átvegye a Hajdú-Bihar megyei intézményt, és biztosítsa a magyar-román tannyelvű iskola működését.

A forrásokat ehhez a minisztérium kezelésében lévő kisebbségi előirányzatból, illetve intervenciós támogatásból elő tudják teremteni - tette hozzá. Megjegyezte azt is, hogy 2013-tól állami kézbe kerülnek az iskolák, így a működtetés terheitől mentesülnek majd a települési önkormányzatok. Ugyanakkor - tette hozzá az MTI érdeklődésére Latorcai Csaba - a nemzetiségi iskolákat továbbra is az országos nemzetiségi önkormányzatok fogják működtetni.

Amíg rendeződik a helyzet Körösszakálban, várhatóan meghosszabbítják a téli szünetet a gyerekeknek - közölte Latorci Csaba az egyik meglátogatott osztályban; a bejelentését a gyerekek ovációval fogadták, s láthatóan az sem szegte kedvüket, amikor megtudták, hogy szombati napokon kell "ledolgozniuk" a pluszban kapott pihenőnapokat.

Győri Zoltán igazgató tájékoztatása szerint nyolcvan tanulót érint az iskolaépület bezárása, őket egy szolgálati lakásban, illetve egy cserépkályhával fűthető iskolaépület ebédlőjében helyezték el ideiglenes.

A Körösszakál, Bedő és Körösnagyharsány önkormányzata által közösen működtetett iskola tagintézményeiben egyébként jelentős fejlesztések történtek az elmúlt években. Jól példázza ezt, hogy a körösszakáli épületben interaktív tábla van, de azt nem tudják használni, mert nincs fűtés, miután több milliós adósságot halmoztak fel a gázszolgáltató felé - mondta az igazgató.

Samók Gyula, Körösszakál független polgármestere emlékeztetett arra, hogy a kormány 2002-ben határozatban vállalta az ország öt román tannyelvű általános iskolája - köztük a körösszakáli - működésének finanszírozását. Tájékoztatása szerint 2009-ig rendben volt a finanszírozás, 2010-ben, illetve 2011-ben viszont 48 millió forinttal kevesebb támogatást kaptak az intézmény működtetésére, emiatt nem tudták a gázt sem fizetni.

A három érintett település polgármestere a helyettes államtitkárral folytatott egyeztetés után reményét fejezte ki, hogy mielőbb rendeződik a kérdés, és végre melegben, a jól felszerelt iskolaépületben tanulhatnak a körösszakáli és környékbeli iskolások.

(MTI)