Nyíregyháza, 2012. szeptember 30.

„Mikor jóra fordította Sion sorsát az Úr, olyanok voltunk, mint az álmodók. Akkor megtelt a szánk nevetéssel, és örömkiáltás volt nyelvünkön. Ezt mondták akkor a népek: Hatalmas dolgot tett ezekkel az Úr! Hatalmas dolgot tett velünk az Úr, ezért örvendezünk!” Ezzel az őszinte zsoltáros örömmel köszönöm meg a meghívást erre a jeles ünnepségre és köszöntöm a jelenlévőket Magyarország Kormánya nevében.

Főtisztelendő Püspök Úr! Tisztelt Elnök Úr, Képviselő Úr!

 

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Testvérek!

 
 

A politikai viszonyok radikális megváltozására volt szükség ahhoz, hogy az élet legkülönfélébb területein, így az oktatás-nevelés területén is megkezdhessük és keresztülvigyük azokat a változásokat, amelyek elengedhetetlenek a nemzet egészének a felemeléséhez.

Az ország jövője szempontjából az egyik legjelentősebb jogszabály, amely már a változások jegyében fogant, a Nemzeti köznevelésről szóló törvény, amely értékalapokra helyezi az oktatási rendszert, szakít a korábbi szabályozás látszólagosan értéksemleges és döntően csak az egyéni jogokra hangsúlyt fektető szemléletével. Az új Nemzeti köznevelésről szóló törvény olyan értékeket jelenít meg, amelyek köré az európai kultúrkörbe tartozó országok társadalmai szerveződnek: a szorgalmas, tisztességes munka, a hazaszeretet, a család, a valódi szabadságot teremtő rend. Ebben a munkában kiemelten számítunk az egyházi iskolákra is!

Tisztelt Ünneplő Közösség!

A magyarországi görögkatolikusság jó példa, kiváló példa arra, hogy érdemes és fontos követni az igazságot, és arra is, hogy érdemes büszkének lenni a hagyományainkra, a történelmünkre. Kell, hogy vállaljuk a küzdelmeket, a nehézségeket is. A 100 éves Hajdúdorogi Egyházmegye, Nyíregyháza történelme, és ennek az iskolának a története is ezt mutatja!

Az Önök megújult iskolája része annak a több mint egy évszázados küzdelemnek, folyamatos építkezésnek, amit a nyíregyházi görögkatolikusság a hit, a művelődés és az iskola terén véghezvitt. Mindez azonban nem csak az épületek megalkotását jelenti, hanem az Egyházban való építkezést is, a 100 éves egyházmegye létrehozását és megerősítését. A gyökerek egészen a 19. század elejéig nyúlnak vissza. A 20. század elejére – akkorra, amikorra az egyházmegye is megalakulhatott – már a város legjobb hírű iskolája lett a görög iskola. Mindez a 20. század első felében sem változott, de a század derekán az államosítás megtörte ezt a fejlődést. Az elmúlt két évtized az újrakezdés, a folyamatos megújulás jegyében telt az egyházi oktatás és az intézmény életében egyaránt. Ma országszerte százezer gyermek jár katolikus óvodába és iskolába, húsz év után kijelenthetjük, sikerült talpra állni.

Mi a titka mindennek? Egyebek mellett talán az összefogás. A nyíregyházi Szent Miklós Görögkatolikus iskolának a története jó példázata annak, hogy egy összetartó, a hitét komolyan megélő közösség tud építeni, alkotni, és ami sokszor nélkülözhetetlen, a nehézségeken túljutni. Mindennek komoly hagyománya van az Egyházban, beleértve ebbe az oktatás ügyét is. Soha ne felejtsük el: az Egyháznak köszönhetően az oktatás-nevelés magyarországi története hosszú múltra tekint vissza. Van mire építeni: évezredes hagyomány és tapasztalat áll az egyház mögött, hiszen a magyar neveléstörténet tíz évszázadának túlnyomó többsége az egyházi oktatás évszázada, állami nevelés meghatározó jelenlétéről csak a 19. század közepétől, Eötvös József kultuszminisztersége óta beszélhetünk. Örömteli, hogy itt Nyíregyházán – uniós és kormányzati támogatással 21. századi körülmények között – folytatódhat ez a nagy hagyományokra visszatekintő oktatói-nevelői munka.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Most, amikor az elmúlt évek küzdelmeinek, az itteni gyülekezet építkező szeretetének a gyümölcsét avatjuk – egy kiváló iskolát és annak bővítését –, fontos emlékeznünk, és fontos hálát adnunk a Teremtő Istennek!

Hálát adhatunk azért, hogy a kezdeti nehézségek ellenére útjára indulhatott az iskola! Bizonyára többen vannak a jelenlévők között olyanok, akik emlékeznek az embert próbáló időkre. Küzdelmes évek voltak azok, de a gyülekezet, az iskolát akarók nem adták fel a küzdelmet, és az Isten megáldotta az Önök álmát! Ebből az álomból és az építeni akarók hitéből és szeretetéből mára megvalósult valami, ami jól példázza az egyházi iskolák áldott és áldó nemzetépítő fontosságát, az alkalmatlan idők próbatételeinek kiállását, és a Teremtő Isten kegyelmét, amely újra és újra „ajtókat nyit” a hűséges és elkötelezett szolgák előtt.

Hálát adhatunk a Szent Miklós Görögkatolikus Óvoda Általános Iskola és Gimnázium pedagógusaiért és az őket segítő munkatársakért! Azokért, akik áldozatos munkájukkal, hivatásként megélve feladatukat, példaként állnak a diákok előtt, tudásban és emberségben, az Istennek és az embertársnak a szeretetére tanítva őket. A hosszú évek múltán jelentkező eredmények igazolják, a küzdelem nem eredmény nélkül való.

Hálát adhatunk az itt tanuló diákokért is. A túljelentkezés mutatja azt, hogy itt érdemes tanulni. Így gondolják ezt a szülők, és így gondolják ezt a diákok is. Ők a mi reménységünk! Egy ország újbóli megerősítésében ők jelentik számunkra a jövőt. Szeretném, ha tudnák az iskola diákjai, hogy mindenki az ő jövőjükért, a nemzet egészének a jövőjéért dolgozik. Legyenek büszkék arra, hogy ennek az iskolának a diákjai!

A próbatételek ellenére mindig volt görögkatolikus újrakezdés hitben, szeretetben és reménységben. Hisszük, hogy az Egyháznak ez a hagyománya olyan alap és erőforrás, amelyet Magyarország Kormánya, a társadalom és az egész nemzet őszinte partnerként igényelni, befogadni és támogatni fog. Olyan szilárd alapról és kimeríthetetlen erőforrásról beszélünk tehát, amely által az Alaptörvényben foglaltaknak megfelelően a közjót együtt munkálhatjuk, a jövőt és az építést együtt szolgálhatjuk! Talán nem véletlen az új tanév jelmondata sem: „a növekedést az Isten adta.” (1 Kor 3,6)

Kívánom, hogy az új épületet féltő gonddal vegyék birtokba, használják ki a benne rejlő lehetőségeket; legyen második otthona az itt formálódó gyermekeknek, az itt dolgozó munkatársaknak, valamint érezzék itt otthon magukat azok a családok is, akik abban az ajándékban részesülhetnek, hogy ezen a biztos helyen tudhatják gyermekeiket.

Végezetül azt kívánom, hogy az előttünk álló évek az elmúlt évekéhez hasonló sikereket hozzanak az iskolának, Nyíregyházának és a Hajdúdorogi Görögkatolikus Egyházmegyének!

(Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság)