Szászfalvi László Keresztény-Zsidó-Iszlám Valllásközi Párbeszéd Konferencián elhangzott záróbeszéde
Excellenciás Érsek Úr!
Excellenciás Nagykövet Úr!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Tisztelt Konferencia!
Az elmúlt két nap előadásai bizonyítják, hogy párbeszéd nélkül nem lehet békés, egymásra figyelő és egymást megértő, elfogadó világot építeni. Ebbe a párbeszédbe természetes módon kapcsolódnak be a vallások is. A vallásokon belüli és közötti párbeszéd ösztönző módon hat a kultúrák és a nemzetek közötti párbeszédre. Nagy örömmel hallgattam a hozzászólók beszédében, hogy ezt a kontextust mindenki fontosnak tartja.
Köszönöm az itt megjelent egyházi vezetőknek, nemzetközi szervezetek képviselőinek, hogy felszólaltak a vallási közösségek lelkiismereti szabadságáért. Öröm volt hallani, hogy nem csak a saját, hanem a velük testvéri közösségben élő kisebbségi egyházakért is szóltak. Hilarion metropolita az oroszországi iszlám közösséggel, a közel-keleti iszlám vallási vezetők pedig a közel-keleti keresztényekkel vállaltak szolidaritást. Külön köszönöm Tőkés László alelnök úrnak azt a gondolatot, hogy a vallások és a nemzetek közötti párbeszédnek a szeretet kultúráján kell alapulnia.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Az elmúlt két nap után határozott, közös jelzést tudunk adni: minden nemzetnek joga van saját nyelvén és hagyományai szerint saját, legbelsőbb hitbeli meggyőződésének a kifejezésére.
Legalább ennyire fontos Európa és az azon kívüli világ vallási térképének a vizsgálata, az e területen bekövetkezett változások rögzítése. Különösen is az iszlám esetében fontos mindez. Jó volt hallani az iszlám küldöttek beszámolóit, megismerni a sikeres együttélés lehetőségeit. Vannak azonban természetesen problémák is, megoldásra váró feszültségek. E konferencia ezekről is őszintén tudott szólni. Külön köszönöm ezt az egymást tisztelő őszinteséget!
Nagyon fontos, hogy beszéltünk a migráció által hozott kihívások vallási vetületéről, mely a szolidaritás és a párbeszéd új formáját kívánja. Ebben a kérdésben különös lehetőség van az egyház és az állam közötti szolidaritás erősítésére a közjó elősegítése érdekében.
Hallhattunk természetesen az állam-egyház viszonyáról is az elmúlt két napban. Úgy gondolom – és ez a konferencia több előadásában is megmutatkozott -, hogy az állam és az egyház két sajátos dimenzió. A saját területén mindegyik önálló teljesség, és ebből adódóan két autonóm entitás. A XXI. század gazdasági, szociális, kulturális kihívásai miatt mind helyi, mind pedig kontinentális, illetve globális szinten szükség van a kettő együttműködésére.
Végezetül a vallásszabadság és a demokrácia összefüggéseit emelném ki. Többek előadásából kiderült, hogy a vallásszabadság és az emberi jogok általános állapota, illetve a demokrácia helyzete között szoros összefüggések vannak. Ebből a szempontból fontos megemlítenünk a többek által is említett, önmagát semlegesnek tekintő ateizmusnak, illetve az erőszakos szekularizmusnak a veszélyeit.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Hiszem, hogy ez a konferencia a magyar soros EU-elnökség gyümölcsöt termő, hasznos eseményei közé tartozik. Reményeim szerint, az elfogadásra váró záródokumentum még teljesebbé, értékesebbé teszi a tanácskozást.
Miként azt már a tegnapi beszédemben is jeleztem, ez a konferencia a beszélő viszony szükségességének a gondolatában született és zajlik. Az elmúlt két nap ennek fontosságát tovább erősítette bennem. Az együttműködéshez kiváló alapot ad a közös értékek felfedezése és megismerése, egymás jobb megértése, végső soron az együttgondolkodás, a párbeszéd.
Köszönöm Önöknek, hogy ebben partnerek voltak.
(kormany.hu)