A népegészségügyi programok részeként a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség társadalmi egyeztetésre bocsájtotta az Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok sporttal kapcsolatos pályázati konstrukcióit. Annak érdekében, hogy a lakosság általános egészségügyi állapota javuljon fókuszba kell állítani a sportot, a rendszeres sport fontosságát - fogalmazott Szócska Miklós a programot bemutató sajtótájékoztatón.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár emlékeztetett: a jövő évben beindulnak a népegészségügyi programok, melyek célja az egészségtudatos szemléletmód kialakítása a lakosság körében. Úgy gondoljuk, hogy ha az emberek egészségét meg akarjuk őrizni, mozgásba kell hoznunk őket – fogalmazott.

Szócska Miklós és Balogh Gábor (Fotó: Árvai Károly)

Ezen elképzelések érdekében Balogh Gábor és Szócska Miklós augusztusban szándéknyilatkozatot írtak alá, mely szerint az Új Széchenyi Terv Társadalmi Megújulás Operatív Programjának egészségfejlesztést célzó konstrukciói segítségével megkezdődhet az egészségvédelmet, a fizikai aktivitási szint növelését, a sporttal való tudatos találkozást, a testmozgás életmódba épülését és a széleskörű mozgástapasztalat-szerzést középpontba helyező program.

Meg kell teremtenünk Magyarországon a sportról és az egészséges életmódról való gondolkodás alapjait – mondta az államtitkár. A sport-konstrukció a fiatal korosztályt érinti, a cél a teljes szemléletváltás valamint az, hogy több sportos intézmény és település alakuljon ki. Rámutatott: ezen lépések az egészségügyi mutatókat hosszútávon fogják javítani.

Balogh Gábor miniszterelnöki sporttanácsadó a koncepció részleteivel kapcsolatban elmondta: a pályázat két komponensből tevődik össze, amelyre 800 millió forint összegű támogatás áll rendelkezésre. Az „A” komponens keretében a sportélettel kapcsolatos módszertani szakmai anyagokat szeretnének elkészíttetni, amelyeket a kedvezményezetteknek el kell juttatnia a döntéshozókhoz és az intézmény vezetőihez. A „ B” komponensben a nyertes pályázónak - a tervek szerint - egy országos, korszerű sportrendezvényt kell megvalósítania, amelynek célközönsége a diákság, a fiatalok.

Szócska Miklós és Balogh Gábor (Fotó: Árvai Károly)

Ezen a pályázatok egy szélesebb konstrukció részei - ismertette Szócska Miklós, hozzátéve: erre az első lépcsőre, azaz a szakmai anyagok elkészítésére azért van szükség, hogy felmérjék, milyen további intézkedéseket kell még megtenni a jövőben. Ennek értelmében a későbbi pályázati kiírások az "A" komponensben megvalósuló tanulmányokra fognak épülni.

Balogh Gábor rámutatott: a program azért is jelentős, mert Magyarország uniós csatlakozása óta a Kormány első alkalommal döntött úgy, hogy önálló támogatási konstrukciót indít az Európai Szociális Alapon keresztül, kifejezetten az egészséges életmód és a sport ösztönzésének érdekében.

Háttér:

Mintegy 18,078 milliárd forintos keretösszegben jelennek meg életmód- és humánerőforrás fejlesztési programok december második felében. Az érintett felhívások - 4 egészségfejlesztési és 1 egészségügyi humánerőforrás-fejlesztési célt szolgáló kiírás - társadalmi egyeztetés céljából már részletesen is olvashatók a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és az Új Széchenyi Terv honlapján.

A megjelent 5 pályázati felhívás főbb adatait a következőek (2011. decemberben megjelent TÁMOP 6. felhívások) :

TAMOP-6.1.2/LHH/11/A
Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben
1 033 325 000 Ft

TAMOP-6.1.2/LHH/11/B
Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a leghátrányosabb helyzetű kistérségekben
2 182 586 370 Ft

TÁMOP-6.1.2/11/3
Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok a kistérségekben  
5 000 000 000 Ft

TÁMOP-6.1.2/11/2
Egészségre nevelő és szemléletformáló életmódprogramok – A lakosság egészségfejlesztését szolgáló fizikai aktivitás szakmai támogatása és a szabadidő-sportolói közösségek bővítése
800 000 000 Ft

TÁMOP-6.2.2/A/11/1
Képzési programok az egészségügyi ágazat szolgáltatás-fejlesztése érdekében
9 062 316 322 Ft

A pályázatokat az Ügynökség Infovonalán és az Új Széchényi Terv honlap Partnerség aloldalán lehet véleményezni.

(kormany.hu)