Egy sürgősségi akadémia létrehozásának szükségességéről is beszélt Szócska Miklós egészségügyi államtitkár Pécsen, február 3-án.

"A mentőszolgálat és egyetemi tanszékek együttműködésében induló sürgősségi képzés egyelőre csak ötlet, de határozott a szándék, hogy megvalósuljon, mert Magyarországon komoly hiány van sürgősségi szakemberekből" - mondta az országjáró körútjának Baranya megyei állomásán tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette: az akadémia szervezése hamarosan megkezdődik, ehhez európai uniós forrásokat is igénybe kívánnak venni.

Betlehem József, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának dékánja rámutatott: az akadémia olyan szakmai fórum lenne, amely a sürgősségi területeken dolgozók és az erre a pályára készülő hallgatók képzését, továbbképzését, tudományos munkáját segítené.

"Olyan tudományos bázis, műhely létrehozását tervezzük, amelynek az egész ország, az egész sürgősségi ellátórendszer híján van" - mondta. Megjegyezte: jó esély van rá, hogy az első ilyen akadémia idén szeptembertől Pécsen működhet.

Szócska Miklós a nap folyamán Somogy, Tolna és Baranya megye önkormányzati és egészségügyi intézményeinek vezetőivel s mások mellett országgyűlési képviselőkkel folytatott megbeszéléseket az egészségügy megmentését célzó Semmelweis-tervről.

Az államtitkár pécsi sajtótájékoztatóján a kórházak anyagi helyzetével kapcsolatban közölte: az egészségügyi intézmények adósságállománya tovább mérsékelhető a klinikai műszaki-gazdasági együttműködésekkel. Ezek célja, hogy egységes közbeszerzésekkel megtakarításokat érjenek el.

Szócska Miklós utalt rá, hogy tavaly a másodikról a harmadik negyedévre 10 milliárd forinttal, 37 milliárdról 47 milliárdra nőtt az egészségügyi intézmények adósságállománya. Ezt a terhet év végén 27 milliárd forintos "konszolidációs összeggel" csökkentették.

(MTI)