A dohányzás visszaszorítását célzó intézkedésekről, valamint az egészségügyi szektort érintő foglakoztatás európai szintű helyzetéről folytatott ma délelőtt kétoldalú megbeszélést Andor László foglalkoztatási, szociális ügyi és társadalmi befogadásért felelős európai biztos és Szócska Miklós a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkára.

Andor László üdvözölte a dohányzás visszaszorítását célzó kormányzati intézkedéseket, hiszen a dohányzók száma az Európai Unióban átlagosan magasnak mondható - 29 százalék- , miközben a magyar lakosság ennél még magasabb arányban (38 százalék) dohányzik. Elmondta, hogy az unióban két főigazgatóság is kiemelten foglalkozik a dohányzás kérdéskörével, az egyik közegészségügyi, a másik a munkahelyi egészségvédelem szempontjából. A dohányosok aránya a férfiak, valamint az alacsonyabb társadalmi, gazdasági csoportokhoz tartozó lakosság körében magasabb (46, illetve ,42 százalék). A biztos hangsúlyozta a dolgozók dohányfüstmentes munkahelyi védelmének fontosságát. Jelezte, hogy az Európai Bizottság 2011 második felében folytatja a konzultációt az európai szociális partnerekkel a témáról.  A bizottság az egyeztetéseket követően dönt a jogszabályi előterjesztésről.

Szócska Miklós tájékoztatta a biztost a döntés előtt álló törvénymódosító javaslat fontosságáról, amely az egész magyar lakosság – a dohányzók és a nemdohányzók – egészségét egyaránt szolgálná. Jelezte, hogy a remélhetőleg pozitív döntéssel záruló szavazás után az államtitkárság céltudatosan készül fel a szabályozás gyakorlati megvalósítására és a dohányzásról történő leszokás támogatására. Az államtitkár kitért az egységes uniós szabályozás lehetőségére is, hiszen számtalan nemzetközi példa van már most is a dohányzás okozta halálozás és betegségek elleni fellépésre.

Az államtitkár az elnökségi prioritásokról is tájékoztatta a biztost, továbbá a tárgyalófelek egyeztettek az egészségügyi ágazatban dolgozók foglalkoztatási helyzetéről is. Megállapították, hogy az egészségügyi terület szakember-biztosításának elősegítése érdekében külön hangsúlyt kell helyezni a képzésre.

(Nemzeti Erőforrás Minisztérium, Egészségügyért Felelős Államtitkárság)