A prevencióra és az aktív emberi erőforrások megerősítésére van szüksége a geriátriai és az aktív fekvőbeteg-ellátásnak – hangsúlyozta az egészségügyért felelős államtitkár kedden Budapesten.
Szócska Miklós az Egymást Értő Szakemberek Nemzetközi Konferenciájának nyitó eseményén kiemelte: a geriátria területén az egyik legfontosabb cél, hogy otthonukban, egészségesen és önellátásra képesen lehessenek az idős emberek, és legyen elég szakember az ellátásukra.
Az államtitkár elmondta: elemzéseik szerint a szociális jellegű ellátások a jelenlegi aktív fekvőbeteg-ellátások 30-40 százalékát teszik ki, ezek mozaikszerűen léteznek az egyes kórházi osztályokon. Nagyobb lélegzetű beavatkozásokat már nem végeznek el ebben a kormányzati ciklusban, de előkészítik egy olyan átmeneti ellátási forma bevezetését, amely koncentráltan hozná össze az ilyen jellegű ellátásra szoruló betegeket a kórházak területén.
Nagy szükség van az aktív emberi erőforrásra mind a geriátriai, mind pedig a krónikusjáróbeteg-ellátások tekintetében. Ennek megoldására az alapellátásra, később a geriátriára szakosodott orvosképzést terveznek finanszírozni, oly módon, hogy beszámítják az orvostanhallgatók gyakorlati idejébe az ezeken az osztályokon eltöltött időt – ismertette.
Az államtitkár beszélt az elektronikus rendszerek fejlesztésének fontosságáról is, amely a háziorvosoknak lehetővé tenné, hogy betegeik összes leletéhez hozzáférjenek, így biztosítva a betegkövetés hatékonyságát. Ennek következtében a járóbeteg-ellátás lesz felelős azért, hogy feleslegesen senki ne kerüljön kórházba, és azt is könnyebb lenne ellenőrizni, hogy a páciens megkapja-e a számára legmegfelelőbb ellátást.
A Magyar Gerontológiai és Geriátriai Társaság által szervezett konferencián az egész világon egyre nagyobb társadalmi-gazdasági kihívást jelentő, az időskori szellemi hanyatlás kórformáiról és az egyéb, hosszú idejű ápolással-gondozással járó időskori állapotokról tanácskoztak meghívott hazai és nemzetközi szakemberek.
Az elmúlt három évben elindítottunk egy szemléletváltást: az idősödés és a nyugdíjaskor ne járjon együtt a leépüléssel – emelte ki Soltész Miklós, az EMMI szociális és családügyért felelős államtitkára a konferencia megnyitóján. Hozzátette, a magyar társadalomnak a tevékeny időskorra, mint hozzáállásra van szüksége. Példaként említett egy nemrég elhunyt egykori spanyol bányászt, aki közvetlen halála előtt is, 112 évesen még esküvőkön zenélt; a legidősebb, 78 éves embert, aki megmászta a Mount Everestet. Példaként említett továbbá három egyházi személyiséget, akik koruk ellenére meghatározói voltak, illetőleg máig meghatározói a világnak. II. János Pált, aki 85 éves koráig utazott szerte a világban és segített legyőzni az embertelen, elnyomó diktatúrát; XVI. Benedek pápát, aki 86 éves korában hozott meg egy olyan döntést, amelynek nem volt előzménye és a hihetetlen kisugárzású, 76 éves Ferenc pápát, akit Rio de Janeiróban több mint kétmillió fiatal vett körül rajongva.
Mint Soltész Miklós aláhúzta: bebizonyosodott, sokkal összetettebb annál az időskor, mint azt korábban hazánkban és Kelet-Közép-Európában gondoltuk.
(MTI / Szociális és Családügyért Felelős Államtitkárság)