A nemrégiben meghirdetett egészségügyi ösztöndíjak keretszámainak több mint egyharmadára már érkezett pályázat. A tavalyi nagy érdeklődés után idén ismét meghirdette a szakorvos- és szakgyógyszerész jelöltek anyagi körülményeinek javítását, valamint itthon és pályán tartását célzó ösztöndíj programjait az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért Felelős Államtitkársága.

A Szakorvosjelöltek Markusovszky Lajos Ösztöndíja és a Szakgyógyszerész-jelöltek Than Károly Ösztöndíja mellett idén újdonság a Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakorvosjelöltek Méhes Károly Ösztöndíja. A bérükön felül havi nettó 100 ezer forintot kapnak - pályázati úton, ösztöndíj formájában - az első szakvizsga megszerzéséig a teljes szakképzési időre azok az orvosok, akik vállalják, hogy a szakképzés befejezését követően legalább annyi ideig dolgoznak Magyarországon, amennyi ideig a programban támogatásban részesülnek. A pályázóknak ugyanakkor kötelezettséget kell vállalniuk arra, hogy a betegellátással összefüggésben hálapénzt, informális kifizetéseket nem fogadnak el.

A házi gyermekorvosok utánpótlásának biztosítása és a tartósan betöltetlen, jellemzően hátrányos helyzetű körzetekben a házi gyermekorvosi ellátás megszervezése évek óta problémát jelent. Az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárságának egyik kiemelt célja, hogy a hátrányos helyzetű térségekben, településeken is megfelelő legyen az orvosi ellátás. A Méhes Károly Ösztöndíjjal a fiatal Csecsemő- és Gyermekgyógyász Szakorvosjelölteket arra ösztönözzük, hogy vállalják, hogy a szakképzést követően tartósan betöltetlen körzetben házi gyermekorvosként dolgoznak majd. A pályázatban leírtak elfogadása esetén a csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosjelöltek kétszeres összegű ösztöndíjban részesülhetnek, azaz nettó 200 ezer forintot kapnak havonta.

Az idén összesesen 500 fiatal kap lehetőséget, hogy az ösztöndíj programra jelentkezzen, közülük 465-en a Szakorvosjelöltek Markusovszky Lajos Ösztöndíjában, 20-an a házi gyermekorvosok Méhes Károly ösztöndíjában, és 15-en a Szakgyógyszerész-jelöltek Than Károly Ösztöndíjára pályázhatnak összesen 624 millió forint értékben.

Eddig összesen már 181 pályázat érkezett, amelyből 174-en a Markusovszky Lajos, 5-en a Méhes Károly programra jelentkeztek, a Than Károly ösztöndíjra 2 pályázat érkezett.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma)