Új alapokra helyezi az egészségügyi szakfelügyeleti rendszert az a rendelet, amelyet a Kormány nemrégiben fogadott el. A rendelet célja a biztonságosabb betegellátás és a hatékonyabb egészségügyi ellátás biztosítása. A jövőben a szakfelügyelethez kapcsolódó hatósági feladatok az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH); míg a szakmai minőségértékelés és a minőségügyi támogató feladatok a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) hatáskörébe kerülnek.

A hatósági szakfelügyeleti rendszer a feladatok ellátásához szükséges személyi és tárgyi feltételek meglétét, az egészségügyi jogszabályok betartását, valamint a betegellátással kapcsolatos egyedi panaszokat vizsgálja. Az Egészségügyi Szakmai Kollégium javaslata alapján az országos tisztifőorvos gondoskodik a szakterület szerinti szakfelügyelői névjegyzék összeállításáról, hatósági szakfelügyeleti feladat esetén az OTH, illetve a kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve erről a listáról választja ki azt a szakértőt, aki a konkrét felkérésnek eseti megbízás alapján tesz majd eleget.

A minőségügyi felülvizsgálati rendszer keretében állandó megbízású minőségügyi szakfőorvosokból, illetve szakterületi vezetőkből álló hálózat jön létre, ugyancsak minden szakterületen. Az állandó státusú szakfőorvosok pályázat útján kerülnek kiválasztásra, számukra a GYEMSZI rendszeres módszertani képzést nyújt. Szükség esetén munkájukat további szakértőkből álló, a feladatnak megfelelően összeállított ’ad-hoc’ munkacsoport is segíti, eseti megbízás alapján.

A minőségügyi szakfőorvos, illetve szakterületi vezető, együttműködve a szakterülete szerint illetékes szakmai kollégiumi tagozattal

  • képviseli és közvetíti szakterületén a minőségügyi alapelveket és követelményeket
  • részt vesz a szakmai irányelvek előkészítésében és fejlesztésben
  • kockázatelemzési tevékenységet végez
  • közreműködik a betegbiztonsági, illetve egészségügyi ellátási problémák kivizsgálásában
  • jelzi az ellátás szakmai minőségét és a betegbiztonságot érintő problémákat, és rendszerszintű beavatkozást igénylő ügyeket (az ellátás szakmai minőségét és a betegbiztonságot veszélyeztető helyzeteket)
  • közreműködik a minőségügyi célú adatgyűjtésekben, klinikai auditokban és helyszíni minőségügyi értékelésekben.

A hatósági szakfelügyeleti és a minőségügyi szakfőorvosi feladatok illetve az elvégzett felülvizsgálatok eredményeinek egyeztetése a két rendszer között folyamatos lesz.

(Emberi Erőforrások Minisztériuma, Egészségügyért Felelős Államtitkárság)