Tizennégy évvel tovább élhetnénk, ha megfelelő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt ennénk, ha rendszeresen mozognánk és kevesebb alkohol, valamint dohányáru fogyna – hívta fel a figyelmet Nagy Anna kormányszóvivő csütörtökön azon a rendhagyó sajtótájékoztatón, melyet Szócska Miklós egészségügyi államtitkárral és Pusztai Zsófiával, a WHO magyarországi vezetőjével közösen tartott az Egészség Világnapján.

A néhány hete elindult, „Megnézheted magad” című kampány egyik célja az volt, hogy felhívjuk a figyelmet arra: mi történik akkor, ha nem vigyázunk eléggé magunkra – emlékeztetett Nagy Anna a kihelyezett sajtótájékoztatón. A kormányszóvivő kiemelte: az egészségügyi rendszeren, kórházakon túl egészségünk legfőbb őrei mi magunk vagyunk, így - fűzte hozzá - az Egészség Világnapja jó alkalom arra, hogy megnézzük, mit tehetünk az egészségünkért.

Fotó: Botár Gergely

Pusztai Zsófia felidézte: az Egészség Világnapját ötven éve ünnepeli az Egészségügyi Világszervezet, melyet minden esztendőben egy adott téma köré szerveznek. Az idei év az antibiotikum rezisztenciáról szól, hiszen- folytatta - a téma kritikus pontra jutott el: csak az Európai Unióban évente 25 ezer ember hal meg ebből kifolyólag - húzta alá.

A WHO európai irodája egy olyan stratégiai akciótervet dolgoz ki, ami hét fő célkitűzés mentén figyelmeztet arra: az országok képesek hatékony lépéseket tenni. Pusztai Zsófia a kormányzati intézkedések mellett felhívta a figyelmet a felvilágosító kampányok fontosságára. Emlékeztetett: az ÁNTSZ honlapján a lakosságnak szóló célzott üzeneteket helyeztek el arra vonatkozóan, hogyan lehet csökkenteni a túlzó, indokolatlan és nem megfelelő antibiotikum használatot.

Magyarország már bizonyította a történelemben azt, hogy a népegészségügyi katasztrófa megállítható: most újra erre vállalkozunk – fogalmazott Szócska Miklós. Az egészségügyi államtitkár sokkoló adatokkal hívta fel a figyelmet az egészségtelen életmód következményeire, majd hozzátette: személyes felelősségvállalás és életmódváltás nélkül nem lehet megmenteni az egészségügyet. Nem kell nagy dolgokra gondolni – folytatta az államtitkár – hiszen, ha egy megállóval hamarabb leszállunk a buszról, vagy mellőzzük a lift használatát, már tettünk az egészségünkért. Az olyan apróságok, mint a természet felefedezése a plázák látogatása helyett – mind ingyen van, amit a válság sem vehet el tőlünk – jegyzete meg Szócska Miklós.

Fotó: Botár Gergely

A szülők felelőssége nem vitatható el, hiszen rajtuk múlik milyen életmódra nevelik gyermekeiket, ugyanakkor – tette hozzá az államtitkár – a szűrések fontosságát is ki kell emelni, hiszen számos – Európa egy részében gyakorlatilag már nem ismert - betegség megelőzhető lenne.

Nem vagyunk tehetetlenek a népegészségügyi katasztróval szemben – húzta alá az államtitkár, majd egy rövid sétára invitálta a sajtó megjelent képviselőit.

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium közleményét kapcsolódó anyagaink között érhetik el.

(kormany.hu)