Az elmúlt években egészségügyi paradigmaváltás történt, amely a párbeszédre épült, tudatos volt, és közben nem kerülték el a nehéz kérdéseket sem - összegezte a kormányzati lépéseket az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára pénteken Budapesten.

Szócska Miklós a Nézőpont Intézet gazdaságkutató műhelye által szervezett konferencián elmondta: a kormányzat nem bízta a piacra a problémák megoldását, és sokat tettek az átláthatóság érdekében. Az államtitkár szerint szívós válságkezelés történt, és most a szervezés korszakának kell jönnie.

Felszólalásában egy nagy egészségügyi adatszövetség létrehozását javasolta, ebben - álláspontja szerint - Magyarország nagyhatalom lehet. A nagy adatbázisok és az azokhoz való hozzáférés mindent meg fog változtatni a következő két évtizedben, akárcsak a mobiltechnológia, a biotechnológia fejlődése - vélekedett az államtitkár.

Az elvégzett feladatok közül kiemelte a népegészségügyi termékadó bevezetését, amelyet új korszaknak és forrásteremtési paradigmaváltásnak nevezett. Az államtitkár beszélt a nemdohányzók védelme érdekében hozott lépésekről, amelyek nem jártak végzetes hatással az iparra, így például a vendéglátóiparra.

Emlékeztetett arra, hogy a 2002-es egészségügyi béremelés növelte az államadósságot, míg a mostani emelés mögött valós források vannak. Elmondta: lefektették egy egységes nemzeti egészségügyi szolgálat alapjait. Álláspontja szerint a szervezés korszakának kell jönnie, és betegközpontú kultúra megteremtésén dolgoznak.

(MTI)