Az Egészségügyért Felelős Államtitkárság támogatja a dohányzás zárt helyekről való teljes kitiltásról szóló jogszabálytervezetet - jelentette ki pénteken tartott sajtótájékoztatóján Szócska Miklós államtitkár és Heintz Tamás, a Fidesz országgyűlési képviselője, az egészségügyi bizottság tagja. A dokumentum hamarosan a Parlament elé kerülhet.

Szócska Miklós egészségügyi államtitkár elmondta, minden ötödik haláleset az aktív vagy passzív dohányzásra vezethető vissza. A statisztikai adatokból egyértelműen látható, hogy a dohányzás a magyarországi népegészségügyi katasztrófahelyzetnek és egyúttal a magyar népesség fogyásának egyik legfontosabb okozója.

Az államtitkár kiemelte, a dohányzás az elvesztett életévek mellett mérhetetlen gazdasági veszteségeket is okoz, Magyarország nemzeti össztermékének (GDP) 1,5-2%-a vész el évente a dohányzás miatt. Közgazdasági elemzések azt bizonyítják, hogy a dohányzás okozta közvetlen és közvetett költségek jelentősen meghaladják a dohányzásból származó jövedelmeket.

fotó: Botár Gergely

Az Egészségügyért Felelős Államtitkárság ezért egyetért a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását kezdeményező önálló képviselői indítvánnyal, amelynek értelmében a jövőben zárt légtérben minden nyilvános helyen tilos lesz a dohányzás. Nem vagyunk tehetetlenek: a szabályozás olcsó és a nemzetközi tapasztalatok bizonyítják, hogy egy éven belül nagyon komoly "egészségnyereség" volt megfigyelhető ott, ahol hasonló szabályozást bevezettek - mondta az államtitkár.

A törvény a beterjesztők szándéka szerint már idén júliusban hatályba léphet, a szabályokat megszegők bírságaiból befolyt összeget pedig kizárólag egészségügyi célra fogják fordítani, 10 százalékát pedig célzottan a dohányzás elleni küzdelemmel foglalkozó szervezetek kaphatják meg.

Az egészségügyért felelős államtitkár az új szabályozás bevezetéséhez kéri a nemdohányzó honfitársaink támogatását, és a dohányos honfitársaink megértését is, mivel a szigorú korlátozás az egész magyar lakosság egészségének védelmét szolgálja. Szócska Miklós azt is elmondta, hogy a dohányzás tilalma Írországtól Szlovéniáig sehol a világon nem csökkentette a vendéglátóipar bevételét, ez Magyarországon sem várható.

(kormany.hu)