A Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkársága 2010. év utolsó negyedévére vonatkozóan is összesítette a fekvőbeteg-ellátó intézmények pénzügyi helyzetét felmérő adatlapokat. Az adatszolgáltatásra vonatkozó kérésnek a korábbi felmérésekhez hasonlóan most is eleget tettek az intézmények. Közlemény.

Az államtitkárság az év végi záró adatok összesítése mellett mélyreható elemzést kezdett a három negyedéves adósságállomány-jelentésekre vonatkozóan. A beküldött adatok alapján megállapította, hogy az elmúlt év végén 34,6 milliárd forint volt az egészségügyi szolgáltatók határidőn túli kötelezettsége.

Ez a lejárt tartozás a harmadik negyedévben 11 milliárd forinttal nőtt, a negyedik negyedévben pedig 12,9 milliárd forinttal csökkent. Ebből is látható, hogy a több mint 31 milliárd forintos konszolidációs támogatás (27,5 milliárd konszolidáció + 3,7 milliárd külön kormányhatározatokban meghatározott kórházcsoportokat érintő támogatás) képes volt az adósságállomány növekedésének ellensúlyozására. E nélkül a kórházak, s ezáltal a betegellátás helyzete tovább romlott volna.

Az adatok jól tükrözik, hogy a konszolidációs beavatkozással év végére sikerült megállítani az adósságállomány növekedését. További intézkedésekre van azonban szükség az újratermelődés lassításához, hiszen az egészségügyi struktúra Semmelweis Tervhez kötődő, 2011. évben történő átalakításával a hatékonyságot javító eredmények túlnyomórésze majd 2012-ben várható.

A fekvőbeteg szolgáltatók összes kötelezettsége – amely tartalmazza a lejárt és nem lejárt tartozásokat is - a 2010. szeptember 30-i 138,7 milliárd forintról 115,8 milliárd forintra csökkent év végére. A tavaly decemberi támogatás hatását tehát a különböző adatsorok összefoglaló elemzése mutatja, mely magába foglalja a határidőn belüli és lejárt határidejű szállítói állományt, az önkormányzattal szembeni kötelezettséget, az állammal szembeni kötelezettséget, a tb alapokkal szembeni kötelezettséget, a peres és peren kívüli kötelezettséget, az OEP felé való kötelezettséget, a tulajdonos felé kötelezettséget, az egyéb kötelezettséget, a működési hitelt, a fejlesztési hitelt.

Az ágazat az egyes adatsorok - önkormányzati és tulajdonosi tartozások - részletes vizsgálatát még végzi. Mindenre kiterjedő, pontos adatokkal pedig azt követően rendelkezik majd az államtitkárság, ha elkészült az egészségügyi rendszerre vonatkozó, jelenleg még folyamatban lévő részletes leltár.

Az Egészségügyért Felelős Államtitkárság kiemelt célja a folyamatos monitorozás és fejlesztés. Az országos kataszterfelmérés mellett a fenti adatok átfogó feldolgozása és elemzése is segíti az egészségügyi intézmények gazdálkodásának megismerését, az egészségügy átláthatóságát.

A fent ismertetett nehéz helyzet is mutatja, hogy minden lehetséges többletforrásra szükségük van a szolgáltatóknak. Így a korábban kiosztott fekvőbeteg-ellátást szolgáló miniszteri tartalékkeret (2011. március 9-i közlemény) és a közeljövőben kiosztandó járóbeteg-ellátást szolgáló miniszteri tartalékkeret is azt szolgálja, hogy a jogos igények minél hamarabb – az igazságosság és az egészségpolitikai céloknak megfelelően – jussanak el a szolgáltatókhoz.

Az erre vonatkozó felhívás a kormany.hu-n lesz elérhető, még ebben a hónapban.

(Egészségügyért Felelős Államtitkárság, kormany.hu)