A fenntartható, modern egészségügyi rendszerek kialakítása, a lelki egészség megteremtésének fontossága, az innováció az orvostechnikai eszközök ágazatában, valamint a gyermekkori védőoltások kérdése szerepelt középpontban a Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanács (EPSCO) ülésén, Luxemburgban, június 6-án.

A tanácsülést vezető Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter elmondta: a jelenlévők egyetértettek abban, hogy az európai egészségügyi rendszerek közös kihívásokkal néznek szembe, amelyek felvetik a tagállamok, illetve az egyes uniós bizottságok közötti együttműködés elmélyítésének igényét. Réthelyi Miklós hangsúlyozta, hogy a cél a modern, alkalmazkodóképes, fenntartható egészségügyi rendszerek kialakítása, ami egyébiránt a magyar elnökség egyik prioritása, a „Betegutak és szakemberek életpályája Európában” elnevezésű elnökségi egészségügyi program része.

A tanácsülésen szó esett a gyermekkori immunizáció európai sikereiről, kihívásairól, a kanyaró elleni küzdelemről, az unióban még mindig jelentősebb számban előforduló kanyaró megbetegedések megelőzéséről. Réthelyi Miklós emlékeztetett arra, hogy a magyar elnökség kiemelt figyelmet szentelt a gyermekkori védőoltások kérdésének.

Az EPSCO-ülésen a miniszterek megvitatták a lelki egészség előmozdítása érdekében folytatott eddigi munka eredményeit, majd tanácsi következtetést fogadtak el az ügyben. A dokumentum hozzájárulhat ahhoz, hogy a mentális egészség biztosítása kiemeltebb szerepet kapjon a tagállami egészségpolitikában – mondta Réthelyi Miklós.

Hasonló tanácsi következtetést fogadtak el a miniszterek az orvostechnikai eszközök területén történő innováció elősegítésének szükségességéről. A területen a cél a betegek biztonságának és jóllétének biztosítása, valamint az orvostechnikai eszközök versenyképes európai ágazatának megvalósítása – fogalmazott a nemzeti erőforrás miniszter.

(kormany.hu)