A 2002 és 2010 közötti kormányzati politika következtében az egészségügyi ellátórendszer gazdaságilag és emberi erőforrás tekintetében is az összeomlás szélére került. Az átgondolatlan, kapkodó lépések több százmilliárdos forráskivonáshoz, az ellátórendszer leépítéséhez, nagy múltú kórházak bezárásához és kaotikus betegbeutalásokhoz vezettek. Mindeközben a szocialista kormányzat a betegeket sarcolta meg vizitdíjjal és kórházi napidíjjal, és több biztosítós, nyereségérdekelt biztosítási rendszer bevezetését tervezte, amelyet csak közösen, népszavazással sikerült megakadályozni. Belegondolni is rossz, mi történt volna az üzleti alapú egészségbiztosításokkal a gazdasági világválság idején.

Az elmúlt években megtett lépésekkel a kormány nemcsak újjáélesztette az egészségügyet, hanem egy új nemzeti egészségügyi szolgálat alapjait is megteremtette. 2014-re egyértelmű, jobban szervezhető, biztonságosabb és hatékonyabb ellátórendszer jött létre. 2010 után a kórházak megörökölt adósságállományuk csökkentése érdekében évente konszolidációban részesültek, így a négy évvel ezelőtti 120 milliárd forintos adósságot a negyedével sikerült csökkenteni. Az újraélesztett egészségügy megtartó ereje nőtt.

Míg a szocialista kormányok 2003 óta nem emelték az ágazatban dolgozók fizetését, 2010 után többlépcsős fizetésemeléssel mintegy 100 ezer orvosnak és ápolónak emelkedett a bére, a rezidensek számára pedig ösztöndíjprogramokat hirdettünk, amelynek köszönhetően eddig közel 1800-an részesültek támogatásban. Mindezzel sikerült megállítani az egészségügyi dolgozók elvándorlását: tavaly immár második éve kevesebb orvos kért külföldi munkavállaláshoz igazolást, mint korábban, és az elvándorlási adatok a 2009-es szintnél alacsonyabbak.

Egészségesebben és egészségtudatosabban élünk, mint korábban. A nemdohányzók védelmében hozott intézkedéseknek köszönhetően több mint 200 ezer ember hagyta abba a dohányzást. A népegészségügyi termékadó bevezetése után az egészségre káros termékekből a felnőtt lakosság negyedével fogyaszt kevesebbet, mint a termékadó bevezetése előtt, ráadásul e forrásból sikerült megteremteni az egészségügyi dolgozók béremeléséhez szükséges forrásokat. Egészségesebbé tettük az élelmiszereket: életbe lépett az új szabályozás a transzzsírsavak visszaszorítására, amely ezrek életét mentheti meg.

Ellentétben a korábbi kormányzattal, az alapellátás finanszírozása az elmúlt években többször is emelkedett, idén márciusban pedig újabb 10 milliárd forint többletpénzhez jutnak a háziorvosok, a házi gyermekorvosok, az iskolaorvosok, a védőnők és a területi ellátást végző fogorvosok. Ezzel az alapellátás finanszírozása négy év alatt 26%-kal nőtt. 300 milliárd forintot meghaladó fejlesztés történik az egészségügyi intézményekben és közel 400 uniós fejlesztési program zajlik vagy már be is fejeződött az ország különböző pontján.

A felelős egészségügy figyelmet fordít a betegek gyógyszerterheinek mérséklésére. Amíg 2002-2010 között 60 milliárd forinttal nőttek a betegek gyógyszerkiadásai, 2010 után ezt a negatív folyamatot is sikerült megfordítani. Az elmúlt két évben több mint 1500 gyógyszerkészítmény ára csökkent átlagosan 35%-kal, ezáltal az embereknek összesen 10,5 milliárd forinttal kevesebbet kellett támogatott gyógyszerekre költeniük a patikákban. Mindez különösen nagy segítséget jelent az idősebb, krónikus betegeknek, akik számára ez havonta több ezer forintos megtakarítást is jelenthet.

A várólistát az előző kormányzat vezette be, ráadásul átláthatatlan rendszerben. Ezzel szemben a jelenlegi kormányzat több lépést tett várólisták átláthatóbb kezelése és csökkentése érdekében. Az intézkedéseknek köszönhetően az év végéig ezres nagyságrendben csökken az ellátásra várakozók száma. 2008 és 2010 között egyetlen új mentőautó beszerzésére sem került sor. Ehhez képest 2010 óta 120 db új mentőautó állt munkába, és további 178 mentőautó beszerzése van folyamatban. 22 új mentőállomás épül és 60 állomás újul meg. A fejlesztéseknek köszönhetően a mentő a korábbiaknál is gyorsabban - az ország területének több mint 90%-án 15 percen belül - kiérkezhet a betegekhez.

Négy év alatt az összeomlás szélén megörökölt egészségügyet sikerült újjáélesztenünk. Számos probléma vár még megoldásra, de mindaz, ami az elmúlt négy évben a népegészségügy, az ellátórendszer fejlesztése és az egészségügyi dolgozók méltóbb megbecsülése érdekében történt, azt mutatja, hogy Magyarországon a XXI. század felelős egészségügye épül.

(Egészségügyért Felelős Államtitkárság)