Tarlós István egyértelműen kiállt amellett, hogy a budapesti kórházakat állami gondozás alá vegyék. A főpolgármester egyúttal kijelentette: egyes híresztelésekkel ellentétben nem lesz kirúgva Szentes Tamás egészségügyért és szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes.

„Nem vagyok hülye, nem fogom azt büntetni, aki eszköz” – fogalmazott Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkárral közösen tartott rendkívüli sajtótájékoztatója kezdetén Tarlós István. Budapest első embere ezzel arra utalt, hogy kedd délután, miután Szentes Tamás a fővárosi kórházigazgatókkal tárgyalt, a főpolgármester-helyettes „bizonytalansága miatt bizonyos inspirációkra támaszkodott, s nem a megfelelő időben nyitotta ki a távozás kapuját az intézményvezetők előtt”. Annyit a városvezető az említett lépésről elismert, hogy Szentes Tamás „távollétemben, kicsit túlbuzgó módon, szakmai egyeztetésekben sokkal tovább ment, mint ahogy azt szabad lett volna”.

Tarlós István mindazonáltal leszögezte: főigazgatók kirúgásáról nincsen szó, ugyanakkor az önkormányzaton kívüli erők személyi és strukturális kérdésekbe nem avatkozhatnak bele. Aláhúzta továbbá, hogy létezik egy olyan, a nevével fémjelzett és a miniszterelnök támogatását is bíró fővárosi egészségügyi program, amely mellett továbbra is kiállnak. A főpolgármester a részletekről kifejtette: döntésükkel nem az orvosoktól vagy a betegektől akarnak megszabadulni, hanem az ágazat kettős finanszírozását kívánják megszüntetni. „Az önkormányzat ugyanis nem lát rá azokra a beszállítói kapacitás- és egyéb problémákra, amelyek szálait véleményünk szerint nem a házon belülről irányítják, ebből következően nem szolgálják a fővárosi egészségügyet” – közölte Tarlós István.

Ezért a városvezetés azt szeretné, ha a források és a struktúra úgy koncentrálódhatna Budapesten, hogy ettől az ágazati ellátás javulna. Tarlós István ezért támogatja azt az ötletet, hogy a budapesti kórházakat az állam gondozásába vegye. A kórházigazgatókról pedig akkor születik majd döntés, ha eldől, hogy az intézményük állami gondozásba kerül vagy marad a főváros kezelésében.

Ezt követően Szócska Miklós úgy fogalmazott: azon vannak, hogy az egészségpolitika menetét „visszazökkentsék a normális kerékvágásba”. Ennek egyik legfontosabb eleme, hogy a tartalékokat mozgósítsák úgy, hogy együttműködésre késztetik a rendszer szereplőit, korábban ugyanis külön vizsgálták az egyes intézményeket. Az államtitkár szerint azt kell szem előtt tartani, milyen progresszív ellátói szinteken, hogyan biztosítható a legjobb ellátás a fővárosiak, a vonzáskörzetben élők, vagy éppen az országos, kiemelt egységre szorulók számára. Ennek megoldásáról az államtitkár elmondta: tovább folynak a szakmai egyeztetések, amelyek kapcsán a részletek kiszivárogtatása és az alaprendszer elbizonytalanításával való fenyegetés azonban csak azok érdeke, akik az elmúlt húsz év zavaros érdekviszonyai fenntartásában érdekeltek.

Tarlós István megjegyezte: szeretné eloszlatni azt a tévhitet, miszerint a kórházak állami gondozásba adása valamiféle vagyonvesztést eredményezhetne. „Mivel a feleségem megtiltotta, hogy a sajtó képviselői előtt bizonyos szavakat használjak, erre a felvetésre csupán annyit mondok: ez csacsiság!” – fogalmazott a főpolgármester.

(Budapesti Főváros Főpolgármesteri Hivatal, Kommunikációs Igazgatóság)