A 2014-2015-ös tanév első félévében kaphatják meg a hatodik évfolyamos lányok a humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltást, amennyiben a szüleik kérik a vakcina beadását – jelentette be Beneda Attila, egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár. Magyarországon a 45 év alatti nők körében a méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés, amelynek több mint 90 százalékát a HPV okozza.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkárságának javaslatára a kormány úgy döntött, hogy a 2014. évben bevezeti az oltási rendbe a humán papilloma vírus (HPV) elleni védőoltást kötelezően ajánlott formában. A vonatkozó miniszteri rendelet folyamatban lévő módosítása alapján a hatodik osztályos lányok részesülhetnek térítésmentes oltásban. Az oltásokra várhatóan a 2014-2015-ös tanév első félévében, iskolai kampányoltások keretében kerülhet sor.
Az Európai Unió országainak közel kétharmadában már beemelték az oltási rendbe a HPV elleni vakcinát, az érintett nemzetek többségében 2008 és 2010 között indult az új oltási program, így egy kipróbált és hatékony népegészségügyi beavatkozásnak tekinthető, amelynek célja, hogy visszaszorítsa a méhnyakrák okozta megbetegedések és halálozások számát. A humán papilloma vírus okozza a méhnyakrákos esetek több mint 90 százalékát, Magyarországon a 45 év alatti nők körében ez a második leggyakoribb daganatos megbetegedés, tehát a relatív halálozási kockázat igen magas, meghaladja az európai uniós átlagot, ezért is javasolt az átoltottsági arány javítása. Beneda Attila kihangsúlyozta, hogy az oltások biztonságosak, természetesen minden orvosi beavatkozásnak, gyógyszernek és oltásnak lehetnek szövődményei, de ezek elenyésző számban fordulnak elő.
A rendelkezésre álló tudományos bizonyítékok alapján a lányoknak a szexuális élet megkezdése előtt történő HPV elleni immunizálása a legideálisabb, ezért Magyarországon a nemzetközi trendeket követve a 12-13 éves korosztály a célcsoport, tehát a hatodik osztályos lányok számára lesz ingyenesen elérhető az oltás. A többi kötelező oltáshoz hasonlóan iskolai kampányoltás keretében kaphatják a gyermekek, ugyanakkor nem kötelező, hanem kötelezően ajánlott vakcináról van szó, tehát a szülőket előzetesen értesítik az oltási szándékról, akik írásban jelezhetik, ha nem kívánják beoltatni gyermeküket. Az oltás elutasítása semmilyen jogi következménnyel nem jár, de az érintetteknek számolniuk kell a lehetséges megbetegedés kockázatával és az ebből származó következményekkel.
Az oltási program pontos költségét a folyamatban lévő közbeszerzési tender lezárulta után lehet megmondani. 1 milliárd forinttal nőtt meg a lebonyolító Országot Tisztifőorvosi Hivatal ez irányú költségvetése, ez az összeg a HPV vakcina mellett számos további oltásokra is kiterjed.
Fontos hangsúlyozni, hogy önmagában az oltás nem elegendő, nem váltja ki a rendszeres szűréseket. Az elmúlt 2 évben zajló népegészségügyi mozgósítás révén 60 százalékról 65-re emelkedett a méhnyakrák szűréseken részvevő nők aránya, az államtitkárság célja, hogy ezt a számot tovább növelje.
(EMMI, Egészségügyért Felelős Államtitkárság)