Az 1000 nappal ezelőtt módosított gyógyszer-gazdaságossági törvény eredményeit foglalta össze mai sajtótájékoztatóján Dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár, Dr. Horváth Zsolt országgyűlési képviselő, miniszteri biztos, valamint Dr. Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Az új szabályozás a lakosság magas színvonalú és zökkenőmentes ellátását szolgálja. Az intézkedések összehangolták a betegek és a gyógyszerész szakma érdekeit, miközben a rendszer hosszú távú finanszírozhatóságát is szem előtt tartják.
Dr. Szócska Miklós az alábbi fő pontokban foglalta össze az elmúlt 1000 nap előrelépéseit.
Első és legfontosabb intézkedés a gyógyszer-ellátás stabilizálása volt, ehhez le kellett zárni a patikaalapítási aranylázat, hogy a gyógyszertárak létesítése a szükségletekhez igazodjon. Ki kellett zárni a tulajdonlásból az off-shore cégeket, egyértelműen kellett rendelkezni arról, hogy szakmai tulajdonba kerüljenek a gyógyszertárak, és így a gyógyszerész személyes szakmai felelősségvállalása helyeződött középpontba. Mindezek mellett a gazdasági konszolidációnak az elemei is elindultak. Az új modell működőképességét igazolja, hogy csökken a veszteséges gyógyszertárak száma és a kintlévőségek mértéke is jelentősen redukálódott.
A második pontként a betegterhek csökkenését kell kiemelni. 2002 és 2010 között 60 milliárd forinttal nőttek a betegterhek, míg 2012-ben az előző évhez képest 7,5 milliárd forinttal csökkent a közfinanszírozott gyógyszerekre kifizetett beteg térítési díj.
Továbbá korábban a vásárlást ösztönző marketing szemléletmód volt jelen a gyógyszertárakban, harmadik lépésként ezt váltotta fel a népegészségügyi programhoz kapcsolódó egészségmegőrző tevékenység.
A sajtótájékoztatón Dr. Horváth Zsolt elmondta, hogy a Kormány elkötelezte magát a gyógyszertárak többségi gyógyszerészi tulajdonba kerülése mellett, amelyhez a törvényi feltételek megteremtésén túl gazdasági segítséget is nyújt a patika hitelprogram és patika tőkeprogram által.
Dr. Hankó Zoltán jelezte, hogy a 1000 nappal ezelőtti változásokkal a Kamara egyetértett, mert a korábban kialakult gazdasági, szakmai és morális válság beavatkozást indokolt. Mindhárom területen kedvező változások indultak el, amelyek kiteljesedéshez további stratégiai együttműködésre van szükség Kormány és a Kamara között.
(Egészségügyért Felelős Államtitkárság)