Június 21-22-én rendezik meg Gödöllőn a nyilvános ESPON szemináriumot, amely lehetőséget ad a szervezet kutatási eredményeinek megvitatására, használatának és szükségességének kihangsúlyozására. A fő témák a 2013 utáni EU kohéziós politika és a magyar EU-elnökség alatt felülvizsgált Területi Agenda alkalmazása. A nemzetközi konferencián csaknem háromszáz delegált vesz részt.

Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára a kormany.hu-nak elmondta, hogy az európai szintű politika megalapozására eddig a tagállamok készítettek kutatásokat, és ezekhez nem volt koordináció. Mára azonban nagyon erős intézménnyé fejlődött ki a luxemburgi székhelyű, az Európai Megfigyelő Hálózat a Területfejlesztésért és Kohézióért (ESPON) nevű szervezet, ami a tagállamok felügyelete alatt áll – a monitoring bizottságba Magyarország is delegál tagot. Ez fontos eszköze a területfejlesztési politikának, iránytűt ad a városfejlesztésért felelős miniszterek számára is.

fotó: Balázs Attila

A területfejlesztésért felelős miniszterek korábban Tamperében határoztak el egy nyolcpontos akciótervet, aminek egyik fontos eleme volt az európai kutatóintézetek együttműködésének megteremtése. Ez a határozat alapozta meg az ESPON létét. Ennek a lényege, hogy a különböző intézetek megosztják egymással az adatbázisaikat és információikat. Célja a területi kohézió támogatása, valamint az Európai Unió területén a harmonikus fejlődés elősegítése.

Szaló Péter kiemelte: a kétnapos ESPON konferencia megnyithatja a gazdasági válság kezelési lehetőségeit, valamint a területi együttműködés erősítését. A résztvevők megtárgyalják, miképpen lehetne a kutatásfejlesztéseket olyan irányba terelni, hogy azok Európát a versenyképesség útjára állítsák. A tárgyalások elemei a későbbiekben a gyakorlati politikában jelennek meg.

A szeminárium sajtóanyaga megtalálható a csatolt dokumentumban.

(kormany.hu)