A belügyminiszter 2011. március 22-én létrehozta az Országos Építésügyi Fórumot az Országos Építésügyi Fórumról szóló 3/2011.(II.23.) BM rendelet értelmében.

Az Országos Építésügyi Fórum feladata az építésügyi szakmai érdekképviseletek és a kormányzati szervek közötti együttműködés és párbeszéd kialakítása, megerősítése, ennek keretében a jogszabályok és egyéb kormányzati döntések építésügyet érintő hatásairól történő konzultáció, az építésügyet érintő problémák, elvárások és lehetőségek feltárásában történő részvétel, az építésügyet, az épített környezetet érintő intézkedések hatásvizsgálata elvégzésének kezdeményezése a feladat- és hatáskörrel rendelkező miniszternél, javaslatok kidolgozása az épített környezet alakítására, minőségének védelmére, az építésügy helyzetét kedvezőtlenül befolyásoló folyamatok megállítására, visszafordítására, az építésüggyel kapcsolatos intézkedések végrehajtásának módjára és az építési beruházások megvalósításának elősegítésére, az építésügyet közvetlenül érintő jogszabályok, kormányzati intézkedések tervezeteiről való véleménynyilvánítás, valamint az építésügyet érintő kormányzati döntések előkészítésének, végrehajtásának figyelemmel kísérése.

A Fórum saját szakmai munkájának megalapozása érdekében állandó és eseti munkacsoportokat hoz létre a Fórum tagjaiból, illetőleg azok képviselőiből, külső szakmai szakértőkből, egyéb szakmai szervezetek képviselőiből.

I. Az épített környezet alakításának helyi eszközrendszere munkacsoport

II. Építési követelmények munkacsoport

III. Építésügyi és építésfelügyeleti hatósági eljárások munkacsoport

IV. Tervezési és építőipari kivitelezési munkacsoport V. Szakmagyakorlás- oktatás-képzés munkacsoport

A Fórum működésének nyilvánossága érdekében a www.e-epites.hu portálon aloldal jött létre www.oef.e-epites.hu megnevezéssel.
Ezen a felületen keresztül történik a munkacsoportok és Fórum tagok kapcsolattartása, és itt elérhetőek a munka során keletkező dokumentumok is.

Az Országos Építésügyi Fórum célja, hogy elősegítse a jogszabály-előkészítés társadalmi kontrollját, a szakmai véleményeket figyelembe vevő megalapozott kormányzati döntések meghozatalát, így jelentős mértékben járuljon hozzá az építőipar fejlődését akadályozó tényezők jövőbeni elhárításához is.

(kormany.hu)