Magyarország EU-elnökségének idején ismét királyi pompájában várja a nemzetközi delegációkat a Gödöllői Királyi Kastély. Budapest és a Belváros lebénítása nélkül - az M31 megépülésével - utazhatnak majd a Ferihegyről érkezők a hazai épített örökség felújított kiállítási és bemutató helyszínére. A kastély 2011 első felében, a kormány döntése nyomán, reprezentatív protokoll találkozók, miniszteri és szakértői tanácsülések színtere is lesz egyben.

Az EU-elnökség itt megtartandó legkiemelkedőbb eseménye a Keleti Partnerség állam-, és kormányfői találkozója, a magyar kormány és a Bizottság, a magyar EU-elnökség és az Európai Parlamenti Elnökök Konferenciájának találkozója lesz, de jelentős rendezvény az ASEM, vagyis az Ázsiai-Európa külügyminiszteri találkozó is.
Emellett 17 informális miniszteri találkozót és 217 nem miniszteri, de magas szintű rendezvényt tartanak, melyek jelentős részének Gödöllő ad otthont. Az első tanácskozásra január 13-án kerül sor, ekkor az Európai Igazgatók Ülése kezdődik.
A januári rendezvényeket január 28-án az EU-USA kétoldalú találkozó előkészítő ülése zárja. Az EU-s tagállamok nagykövetei már előzőleg, 2010. december 10-én ellátogattak Gödöllőre, és megtekintették az elnökségi helyszíneket. Megújult történeti terek a nemzetközi tanácskozások színhelyei hosszú évek munkájának eredményeként Gödöllő és a Királyi Kastély alkalmassá vált arra, hogy fél éven keresztül Európa egyik központja lehessen.

A 2010. augusztus végén kezdődött, a Gödöllői Királyi Kastély folyamatban lévő komplex fejlesztésének folytatásaként - a 2011 januárjában kezdődő soros uniós elnökség több kiemelt tanácskozásának helyet adó - Lovarda épülete és a Barokk Istálló újult meg.
A kiemelt projekt tervezett összköltsége 1 milliárd forint. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében kapott 900 millió forint pályázati támogatást a kisebbségi tulajdonos, Gödöllő Város Önkormányzata 100 millió forint összeggel, mint önerővel egészítette ki. A projekt 2011 végén zárul.

A fejlesztés végső célja az épületegyüttes kulturális komplexum jellegének kiteljesítése. A Gödöllői Királyi Kastély a múltban is több alkalommal adott otthont magas szintű találkozóknak, két- és többoldalú megbeszéléseknek, diplomáciai eseményeknek. A 2010 során felújított épületrészek – két újonnan megújult kastélyszárny, a Lovarda épülete és az egykori Barokk Istálló – valamint a Díszterem és az egyedülálló Barokk Színház méltó helyszíne lesz a következő fél év fontos tanácskozásainak, találkozóinak.

Az egykori Lovarda épülete és a Barokk Istálló szolgál majd protokoll és rendezvény célokat a januárban kezdődő és június végéig tartó magyar EU soros elnökség idején. A miniszteri és szakértői tanácsüléseket az egykori Lovardában tartják majd. A 4-500 ember befogadó képességű terem korábban is gyakran adott otthont rendezvényeknek, koncerteknek és kiállításoknak, az uniós elnökség idején azonban emelt szintű követelményeknek kell megfelelnie.
A Lovarda közel 700 négyzetméteres egybefüggő, oszlop nélküli tere – különösen ilyen reprezentatív környezetben – nemcsak Magyarországon, de a régióban is ritkaság, amely hosszútávon is nemzetközi presztízsű protokoll helyszínné válhat. Impozáns terében lesznek a plenáris ülések. Itt tartják majd a Keleti Partnerség csúcstalálkozót, valamint az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti kétoldalú találkozót is.
A kétoldalú tanácskozásoknak kisebb termeket is kialakítottak. A fejlesztés részeként, az újonnan megépített pinceszinten két, egyenként 80 négyzetméteres teremmel gazdagodott az épület, melyek korszerű szekciótermekként funkcionálnak majd.

A pályázati projekt lezárultával – 3D-s vetítőként – oktatási célokat szolgálnak. Szintén itt kap helyet a Lovarda befogadóképességéhez igazodó számú vizesblokk is. A Lovarda épület mai megközelítését az új bejárat előtti kert – az úgynevezett Schimmelhof – felújítása biztosítja, amely kialakításával az ide érkező vendégek reprezentatív fogadóterületeként szolgál.
A projekt részeként megtörténik a Lovarda épülethez csatlakozó Barokk Istálló – úgynevezett Márványistálló – emeleti szintjén található termek falfestésének helyreállítása is.

A földszint egykoron istállóként működő terei pedig közönségforgalmi funkciókat kapnak: információs iroda, pénztár és ruhatár kerül kialakításra. A különleges térből a Lovarda közvetlenül is megközelíthető.
A kastély két, az egykori lovardához csatlakozó épülete, az úgynevezett Gizella-szárny és Rudolf-szárny delegációs irodáknak ad majd otthont.

Elkészült a főépület Erzsébet lakosztálya homlokzatát gazdagító, az eredeti terveknek megfelelően rekonstruált, fa szerkezetű Erzsébet-veranda is. Két nappal a végső határidő előtt, 2010. december 29-én átadta a kivitelező a Gödöllői Királyi Kastély EU-elnökségre felújított tereit. Január elején adják át a termeket a Külügyminisztériumnak.

Az audiovizuális és informatikai eszközök beszerzését, valamint az irodák berendezését a tárca végzi majd. A felújítási munkák Az I. számú kiemelt projekt még 2009-ben kezdődött, ennek részeként megújultak a Gizella- és Rudolf-szárny korábban még fel nem újított terei, elkészült az Erzsébet-veranda, és felújították a kastélypark központi részét, ezzel megkezdődött a tájképi kert rehabilitációja.
Körülbelül 5 hektárnyi park területet rendeztek, újratelepítették a gesztenyefasort is. A kert már 2010. május elejére elkészült. A projekt körülbelül 1 milliárd 600 millió forintból valósult meg.

Az első ütemet követően soha nem látott tempóban, a terveknek megfelelően folyt a Gödöllői Királyi Kastély Lovardájának és Barokk Istállójának, valamint a csatlakozó épületszárnyaknak a felújítása. Ennek keretében elkészült a Rudolf- és a Gizella-szárny homlokzati felújítása; korhű megjelenésű, de a mai épületfizikai követelményeknek megfelelő homlokzati nyílászárók elhelyezése, valamint az eredeti tervek szerinti faragott kő lábazat visszaállítása.

A belső terek is megújultak, és megtörtént az építészeti helyreállításuk. Az eredeti táblás parketta, a korabeli ajtók a restaurálás és kiegészítés után a hajdan volt fényt hozzák vissza a sokat látott lakosztályokba.
Több száz négyzetméter falfelületen az eddig eltakart falfestéseket, faragott kőelemeket, mennyezeti stukkó díszeket is eredeti pompájukban állítottak vissza.

Elkészült az a megújult szárnyakat kiszolgáló, belső öt állomással rendelkező lift, amelynek alkalmazása tovább erősíti a kastély által már kiérdemelt „Év akadálymentes épülete” díj tartalmi megvalósulását.
A liftakna szerkezeti kialakítása a több építési periódussal is rendelkező épületsarokban a boltozott terek és fragmentumok, valamint a szinteket összekötő lépcsősorok megtartásával, külön építéstechnológiai bravúrral történt. Az épület akadálymentes használatát Braille kiírások és térkép, valamint indukciós hurok beépítése teszi teljessé és mindenki számára hozzáférhetővé.

Jelenleg a kastélyhoz tartozó épületállománynak mindössze a negyede látogatható, a mostani felújításnak köszönhetően - a királyi gyermekek lakosztályainak, az Erzsébet-verandának, a Sörpincének és a Horthy-bunkernek a rehabilitációjával ez a terület 10%-kal lesz nagyobb.

Szeptemberben már a felújított szárnyak kiállításai is megnyíltak. Érintőképernyős információs táblák, audio guide, „kastélyos” számítógépes játékok, vetítőterem, gyerekfoglalkoztató teszik színesebbé, élvezetesebbé a látogatást, nagyobb, kényelmesebb ruhatár és információs iroda várja a kastély vendégeit.

A felújítási munkák a KÖZTI Zrt. tervei alapján, a Reneszánsz Zrt. kivitelezésében zajlottak. A tendernyertes Reneszánsz Kőfaragó Zrt.-vel 2010. augusztus 26-án aláírt szerződés szerint augusztus 30-án megkezdődtek, és december 31-én befejeződtek a munkálatok. A műemlék épület augusztusban megkezdett felújítását továbbra is a Kulturális Örökség-védelmi Hivatal hagyja jóvá és felügyeli.

(e-epites.hu, kiralyikastely.hu, muemlekem.hu)