„A városok versenyképessége akkor javítható, hogyha nagy figyelmet szentelünk a közterületeknek” – mondta Szaló Péter, a Belügyminisztérium területrendezési és építésügyi helyettes államtitkára az Európai Építészetpolitikai Fórum (EFAP) Budapesti Nemzetközi Konferenciájának nyitó sajtótájékoztatóján.
Szaló Péter bevezetőjében kiemelte a Lipcsei Charta fontosságát, amely teljes egészében foglalkozik a környezet kihívásaival, a klímaváltozás kérdéseivel és a természetes anyagok használatával. A Charta fontos célkitűzése a közterületek magas színvonalú kialakítása. Az Európai Építészetpolitikai Fórum a Baukultur építészeti kultúrát próbálja szolgálni, ezért ennek szellemében egy tervezetet készítettek el, amely az elkövetkező évek feladatait tartalmazza.
A területrendezési és építésügyi helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy együttműködnek a Magyar Építész Kamarával, a Magyar Építészek Szövetségével és a kulturális tárcával is, hiszen az építészet ügye át kell hogy hassa a társadalom egészét: a médiát, az oktatást, a nevelést – mindazokat a társterületeket, amelyek a jövő formálásában szerepet játszanak.
Rob Docter, az Európai Építészpolitikai Fórum elnöke elmondta: Budapest a 18-19. században híres volt kiemelkedően szép épületeiről és közterületeiről, és ez annak köszönhető, hogy volt együttműködés a társadalom vezetői és az építész szakma között. Erre lenne szükség most is, ezért az EFAP arra vállalkozik, hogy létrehozzon egy újfajta koalíciót a döntéshozók és a piac szereplői között annak érdekében, hogy egy újfajta kohézió jöjjön létre.
A május 4−7. között zajló konferencia három fő témakörrel foglalkozik: a magyar építészetpolitika európai elhelyezkedésével, a Duna Európában betöltött szerepével és jelentőségével, valamint a város és a vidék egymásra utaltságával.
(kormany.hu)