Hatékonyabbá válhat a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni küzdelem a nemzeti utasadat-információs rendszer létrehozásával - emelte ki a belügyi tárca államtitkára a vonatkozó törvényjavaslatot ismertetve kedden az Országgyűlésben.
Kontrát Károly expozéjában azt mondta, a javaslat célja, hogy Magyarország nagyobb biztonságban legyen.
Kifejtette: az utasadat-rendszer működésének lényege, hogy a kereskedelmi személyszállítással foglalkozó légi fuvarozók átadják a foglalási rendszerükben meglévő adatokat a nemzeti utasadat-információs egységnek, amely ezeket elemzi, kezeli és megőrzi. Az egység gyanú esetén azonnal értesíti a terrorcselekmény megakadályozására, vagy a bűncselekmény felderítésére hatáskörrel bíró szervet. Az információs egység ellátására a szervezett bűnözés elleni koordinációs központot jelölték meg. Az adatokat öt évig őrzik meg.
Kontrát Károly szólt arról is, hogy a terror- és bűnszervezet tagjainak utazási szokásai sajátos jellegzetességeket mutatnak, amelyeknek az utasadatokkal történő összevetése révén hasznos és elsősorban a határon átnyúló terrorizmussal, és szervezett bűnözéssel összefüggő információkhoz juthatnak a hatóságok.
Elmondta: számos uniós és harmadikbeli ország már alkalmazza, vagy tervezi alkalmazni a rendszert.
Jelezte: az unió nevében megkötött utasadat-megállapodás van hatályban az Egyesült Államokkal, Ausztráliával, és Kanadával; hamarosan lezárulnak a korábbi egyezmény felülvizsgálatát célzó tárgyalások. Ezek az államok az unióból induló vagy onnan érkező, a területét érintő járatok kapcsán megkapják elemzésre az uniós polgárok utas-adatait is. Érdeklődést mutat hasonló megállapodás megkötésére Oroszország, Dél-Korea, Japán, Katar, Mexikó, az Egyesült Arab Emirátusok, Brazília és Szaúd-Arábia is - tette hozzá.
Az államtitkár kiemelte: az információs rendszer kialakítását a szervezett bűnözés elleni fellépésről szóló törvényben indokolt szabályozni.
Itt kell meghatározni az új feladatot, és az utasadatok kezelésére, felhasználására és megőrzésére vonatkozó szabályokat. Mint mondta, a központ új feladatává válik a többi között a légitársaságok által továbbított utasadatok elemzése, értékelése összhangban az uniós és a hazai adatvédelmi előírásokkal.
A légi közlekedésről szóló törvény módosításával határozzák meg az utasadatok körét, és teremtik meg az adatok átadásának kötelezettségét és feltételeit is. A központ számára az utasadatok kezeléséhez és ellenőrzéséhez szükséges hozzáférés lehetőségét is meg kell teremteni - jelezte.
Kontrát Károly hozzátette: a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvényt is módosítja a javaslat.
Hozzátette: a rendszer létrehozását az unió mintegy ötmillió euróval támogatja.
(MTI)