Az önálló devecseri kistérség 2011. január 1-jével jött létre az ajkai kistérséghez tartozó 27 településből. Az új Devecser székhelyű kistérség Társulási Tanácsa január 10-én tartotta alakuló ülését, amelyen részt vett Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára.

A Belügyminisztérium álláspontja szerint a 2010. október 4-i gátszakadással Magyarország legnagyobb természeti, társadalmi és gazdasági pusztítását elszenvedett településeket minden létező módon és eszközzel segíteni kell. A térség újjáépítése kiemelt támogatást, azonnali és hatékony beavatkozásokat követel meg.

Az elmúlt évek tapasztalatai azt igazolták, hogy a kétpólusú ajkai kistérség, amelyet túlzottan sok, 39 település alkot, nagyságrendjénél fogva nem felel meg a kívánt céloknak. Gazdasági érdekeket sértett, pénzügyi problémákat vetett fel, és főleg Ajkának kedvezett - mondta el Kontrát Károly.

A kistérség láthatóan nem szolgálta a 27 település érdekeit, ezért együttesen nyilvánították ki szándékukat az új devecseri kistérség kialakításáról. Devecser városa az iszapkatasztrófát megelőzően is központi szerepet töltött be a környező települések tekintetében, ezért korábban mezővárosi rangot kapott, majd járási székhely volt.

A kistérségek 2003-ban történt kialakítása során – éppen a történeti hagyományokra alapozva - már született javaslat a devecseri kistérség létrehozására, de azt az akkori kormányzat nem támogatta. A jelenlegi kormány ezt megváltoztatta - hangsúlyozta az államtitkár.

Kontrát Károly elmondta, hogy Devecser a környező településekre kiterjedően eddig is igazgatási központként funkcionált. Mindehhez rendelkezésre állnak mind a tárgyi, mind pedig a személyi feltételek. A devecseri rendőrőrs látja el a közbiztonsági feladatokat, a járőrszolgálatot és a körzeti megbízotti feladatokat. Oktatási és kulturális szempontból kiemelendő, hogy az általános iskolában művészetoktatás és zeneiskola, valamint esti tagozatos gimnázium is működik. A település nevezetessége a XVI. századi Várkastély és a hozzá tartozó kastélypark. Az itt található „Kastély-könyvtár” a maga 270 ezer kötetével több, mint 40 település számára biztosítja a könyvtári ellátást. A Somló-hegy országos - sőt, talán mondhatni - nemzetközi hírű turisztikai központ.

Az Országgyűlés a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló 2004. évi CVII. évi törvény módosításával 2011. január 1-jei hatállyal létrehozta az ajkai kistérséghez tartozó 27 településből az önálló devecseri kistérséget. Az új kistérség hatékonyabban, költségtakarékosabban tudja majd ellátni feladatait. A törvénymódosítást előterjesztők elsősorban Devecser utóbbi évtizedben végbe ment fejlődésével indokolták a jelenlegi ajkai kistérség kettéválasztását, ami a „vörösiszap-katasztrófában összekovácsolódott települések” közös gazdasági, társadalmi fejlődését is segítené.

A területfejlesztési támogatásokról és a decentralizáció elveiről, a kedvezményezett térségek besorolásának feltételrendszeréről szóló 67/2007. (VI. 28.) OGY határozat módosításával a Kormány új kedvezményezett, ún. „kiemelten fejlesztendő” térségtípus kialakítását kezdeményezheti, és kormányrendeletben állapíthatja meg a kategóriába tartozó kistérségeket, melynek így része lenne az új devecseri kistérség is. Az ütemterv szerint 2011. január 15-ig az OGY határozat alapelveit felülvizsgálja egy munkacsoport. Az új határozat márciusig készülhet el, és kerülhet a Parlament elé.

Az új határozatnak megfelelően a kedvezményezett térségek és településekre vonatkozó kormányrendeletek előkészítésének határideje a Kormány munkaprogramja szerint 2011. március 30. Ez lehetővé teszi, hogy a Széchenyi Terv 2011. januári meghirdetését követően ez a térségtípus is minél előbb beépülhessen a támogatások közé.

(kormany.hu)