A dán elnökség alatti utolsó formális Bel- és Igazságügyi Tanács ülésére 2012. június 7-8-án kerül sor Luxembourgban. A belügyi kérdések az első napon szerepeltek a napirenden. A Belügyminisztérium delegációját Kontrát Károly parlamenti államtitkár vezette.
A belügyminiszterek vitát folytattak a schengeni térséget érintő jelentősebb biztonsági kihívásokról, részben a Bizottság első ízben elkészült féléves értékelő jelentése alapján.
A miniszterek ismételten megerősítették, hogy a schengeni vívmányok, a polgárok utazási szabadsága és a schengeni térség egységének megőrzése elsődleges fontosságú. Ennek megfelelően kiemelték, hogy a határellenőrzés visszaállítására csak kivételesen, végső eszközként, az uniós és tagállami segítségnyújtás valamennyi lehetőségének igénybe vételét követően, kizárólag súlyos, elhúzódó problémák esetén kerülhet sor. Indokai a közrend és a belső biztonság védelme lehetnek. A visszaállítás a problémák orvoslásának idejére, de legfeljebb hat hónapra szólhat, amely összesen még három alkalommal hosszabbítható meg, és kizárólag az adott tagállam vonatkozásában lenne alkalmazható.
Az egyoldalú döntések elkerülése érdekében a döntés meghozatala csak közös eljárásban, az Európai Unió Tanácsában minősített többséggel elfogadott javaslat alapján történhetne. A vonatkozó jogszabályok hivatalos elfogadásához az Európai Parlamenttel is meg kell állapodni, ami a ciprusi elnökség egyik jelentős feladata lesz 2012 második felében. Az új szabályok csak ezt követően léphetnek hatályba.
A Bizottság előterjesztette új javaslatát az EURODAC rendelet módosítására, ami tartalmazza a bűnüldöző szervek hozzáférését az EURODAC-adatbázishoz, Közös Európai Menekültügyi Rendszer létrehozását. Ezt a lépést Magyarország üdvözölte.
A Bel- és Igazságügyi Tanács 2012. március 8-i ülésén elfogadta a nagy nyomásnak kitett tagállamok iránti gyakorlati szolidaritásról szóló tanácsi következtetéseket. Az Elnökség számba vette azokat a szolidaritási eszközöket, amelyeket azóta a tagállamok, valamint az uniós ügynökségek javasoltak a migráció és menekültügy terén és meghatározta azokat a területeket, amelyeken további szolidaritási eszközök alkalmazását tartja szükségesnek. Emellett megvitatták, hogyan lehetne még inkább segíteni Görögországot a menekültügy, a határigazgatás és a migráció területén.
Magyarország támogatta a dán Elnökséget azzal kapcsolatban, hogy az EU-török visszafogadási megállapodást a lehető leghamarabb meg lehessen kötni, és Törökországgal az ez irányú együttműködést szélesíteni lehessen.
Az EU Terrorizmus-ellenes Koordinátora félévente készít egy vitaindító dokumentumot, amelyben az aktuális kihívásokat értékeli, és amelyet minden alkalommal bemutat a Bel- és Igazságügyi Tanácsülésen. Jelen dokumentum hét területre koncentrál és mellékletként tartalmazza a javasolt intézkedéseket. Az ENSZ 2006-ban elfogadott Átfogó Terrorizmus-ellenes Stratégiájának kétéves felülvizsgálatára 2012. június 28-29-én kerül sor New York-ban. A dokumentum kiemelten foglalkozik a radikalizáció elleni küzdelemmel és megelőzéssel illetve az emberi jogok kérdésével. A vitaindító foglalkozik továbbá a fenti találkozóra kialakítandó EU állásponttal is.
A 2011-es EU–USA csúcstalálkozó résztvevői nemrégiben ismét kiálltak a gyermekek online szexuális bántalmazása elleni harc folytatásának szükségessége mellett, és a 2012-es év fontos közös célkitűzéseként határozták meg azt. Ezért a Bizottság azt javasolta, hogy együttes erővel globális szövetséget hívjanak életre a felek. A javasolt globális szövetség célja, hogy előmozdítsa a világ országainak elköteleződését a gyermekpornográfia elleni hatékony fellépés és a gyermekek – megtévesztésen alapuló – kizsákmányolása elleni aktív küzdelemben, amihez elengedhetetlen a megfelelő politikai célkitűzések kidolgozása is. A tanácsi következtetések célja e szövetség alapjainak lerakása a 2012. június 20-21-én tartandó EU–USA miniszteri találkozón. A szövetség az EU és az USA között a Bizottság kezdeményezésére hamarosan létrejön, de India, Kanada, Dél-Afrika, Ausztrália, Oroszország is csatlakozhat a közeljövőben.
Szó esett az ülésen az Europol Információs Rendszeréről is, aminek jelentősége, hogy azon keresztül az EU tagállamok illetékes rendőri szervei különböző, határon átnyúló bűncselekményekre vonatkozó aktuális információkat oszthatnak meg egymással, így segítve egymás bűnüldöző munkáját. Ennek európai szinten egyik legfontosabb eszköze az Europol Információs Rendszere. Éppen ezért a magyar álláspont szerint az Europol Információs Rendszerének fokozottabb és hatékonyabb használata nagyban hozzájárulhat a határon átnyúló bűnözés elleni hatékonyabb küzdelemhez. Ennek megfelelően Magyarország támogatja a tanácsi következtetések elfogadását.
(Belügyminisztérium Sajtóosztály)