A dán elnökség alatti második formális Bel- és Igazságügyi Tanács-ülésre 2012. április 26-27-én kerül sor Luxembourgban. A belügyi kérdések az első napon szerepeltek a napirenden. A Belügyminisztérium delegációját Kontrát Károly parlamenti államtitkár vezette.
Az ülésen Kontrát Károly elmondta: Magyarország üdvözli az irreguláris migráció elleni küzdelem terén a közös uniós fellépéseket tartalmazó dokumentum mostani elfogadását, tekintettel arra, hogy a megnövekedett irreguláris migrációs nyomás megfelelő kezelése az EU összes tagállamának közös érdeke.
Az ülés témái között szerepelt a második generációs Schengeni Információs Rendszer (SIS II) kifejlesztése, amely a belső határok nélküli európai térség biztonságának egyik legfontosabb garanciális eleme. A SIS II várhatóan 2013-ban váltja fel a jelenleg működő rendszert. A központi rendszer tesztfázisai májusban véget érnek, azután a nemzeti szakrendszerek további tesztelésére kerül sor. Magyarország valamennyi központi tesztelésben közreműködik, a magyar nemzeti rendszer az összes eddigi tesztet sikeresen abszolválta.
Magyarország támogatja a dán elnökség megközelítését azzal kapcsolatban, hogy az EU-török visszafogadási megállapodás megkötése érdekében a Törökországgal folytatott együttműködést a bel- és igazságügyi területen szélesíteni kell – hangsúlyozta Kontrát Károly. A magyar delegáció vezetője szerint érdemi előremozdulásra van szükség a vízumliberalizációról szóló tárgyalások kilátásba helyezésére. Ugyanakkor szükséges, hogy Törökország vízumpolitikája minden uniós állampolgár esetében ugyanolyan beutazási feltételeket alkalmazzon.
Az EU PNR irányelv tervezetének tárgyalását a magyar elnökség kezdte meg 2011. február végén. A dán elnökség célja, hogy a Tanácsülés általános megközelítést fogadjon el, amit Magyarország támogat annak érdekében, hogy megkezdődhessenek az egyeztetések az Európai Parlamenttel.
Az Európai Parlament 2012. április 19-i plenáris ülésén 409 igen, 226 nem 33 tartózkodás arányban megszavazta az EU-USA PNR megállapodást, így a megállapodás megköthető az USA-val. A megkötésről szóló tanácsi határozatot a BIÜT ülésén fogadták el, a vita nélküli napirendi pontok között. A kérdés kiemelt jelentőségét mutatja, hogy a BIÜT ülésén, az ebéden részt vett Janet Napolitano, az USA belbiztonsági minisztere.
El kell érni a közös elköteleződés megerősítését a jogszabályi keretek kialakítására vonatkozóan, amit Magyarország támogat – emelte ki Kontrát Károly. A tervezet célja, hogy korlátozza a robbanóanyag előállításához felhasználható anyagok (prekurzorok) hozzáférhetőségét a felhasználók számára, hogy visszaszorítsa a házilag előállított robbanóanyagok előállításának mennyiségét. A tervezet továbbá lehetővé teszi a gazdásági szereplőknek, hogy jelentsék, ha nem tiltott, de robbanóanyag előállításhoz használható anyaggal kapcsolatban gyanús tranzakciót észlelnek.
A miniszterek Tanácsi Következtetéseket fogadtak el a radikalizálódás és a terrorista tevékenységekben való részvétel megakadályozásáról, aminek lényege, hogy a jövőben nagyobb figyelem kövesse a radikalizáció megelőzését és a deradikalizációt a köz- és magánszféra szereplőinek együttműködésének erősítésével.
Az ebéd során a miniszterek véleményt mondtak az elmúlt időszak terrorista bűncselekményeiről, megosztották tapasztalataikat az extrém radikális bűnelkövetők kezeléséről. Egyetértettek abban, hogy a jövőben mindenképpen nagy hangsúlyt kell fektetni az ún. „magányos farkas” elkövetők jelenségére és mihamarabb megvizsgálni a hatékony fellépés lehetséges eszközeit. Megállapodtak, hogy az erőszakos extrémizmus elleni harc kapcsán támogatják bármely, előrelépést biztosító, szükséges és arányos kezdeményezést.
(Belügyminisztérium Sajtóosztály)