Kontrát Károly válasza Kiss Sándor kérdésére az Országgyűlés 2010. október 4-i ülésnapján.
Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném elmondani, hogy az uzsora-bűncselekmények a társadalom legelesettebb, legkiszolgáltatottabb, legszegényebb, legrosszabb helyzetben lévő rétegeit érintik, és ez ellen a kormány szigorúan fel fog lépni. Ezt ígértük a programban, azt ígértük, hogy a védelem jogát mindenkinek biztosítani fogjuk, függetlenül származásától, felekezetétől, bőrszínétől, politikai hovatartozásától vagy bármely egyéb szemponttól, tehát mindenkit meg kell védeni.
A kormány fontosnak tartja, hogy az uzsoráztatók ellen föllépjen. Ennek érdekében az új kormány megalakulása után az országos rendőrfőkapitány haladéktalanul intézkedést, utasított adott ki az uzsorások elleni fellépésre. Ez a kormány nemcsak beszél az uzsorások elleni fellépésről, hanem tesz is. Ennek eredményeképpen szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy ennek az eljárásnak az eredményeképpen 54 büntetőeljárás indult meg az országban. Ebből 15 már most vádemelési javaslattal zárult, legutóbb éppen Dombóváron két személy ellen.
Emellett, hogy szigorúan föllép a rendőrség minden tudomására jutott bűncselekménnyel szemben, a kormány fontosnak tartja, hogy a programjának megfelelően jogszabályi szigorításokra is sor kerüljön, hiszen úgy ítéljük meg, hogy a jelenlegi büntető törvénykönyvi tényállás nem elég visszatartó erővel rendelkezik, szigorúbb büntetési tételt kell kilátásba helyezni. Ennek érdekében a kormány a Belügyminisztérium, a rendőrség véleményének ismeretében előterjesztést tesz az uzsora-bűncselekmény törvényi tényállásának módosítására, amely magában foglalja a súlyosabb büntetési tételre, öt év szabadságvesztésre történő javaslatot is. Tehát szigorúbb büntetési tételeket lehet alkalmazni ennek a törvényjavaslatnak az elfogadása esetén. Ezzel, ha ezt a parlament elfogadja, lehetőség nyílik titkos adatszerzés, valamint titkos információgyűjtés folytatására is.
Tisztelt Képviselő Úr! Abban bízom, hogy az önkormányzatokkal is együtt tudunk működni, hogy egyrészt az önkormányzatok minden tudomásukra jutott bűncselekményt jelentsenek föl, intézkedjenek, hozzák a rendőrség tudomására, hogy közösen fel tudjunk lépni, másrészt pedig fontos az, hogy valóban csak olyan személyek kapjanak az önkormányzatoktól segélyt, akik erre a szociális helyzetük alapján rászolgálnak.
Köszönöm szépen.
(Kiss Sándor kérdése megtekinthető itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)