Kontrát Károly válasza Riz Gábor interpellációjára az Országgyűlés 2010. október 4-i ülésnapján.

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök annak, hogy Ózdon és a térségében élő települések polgárai érzik, hogy javult a közbiztonság, nőtt az ott élő emberek biztonságérzete, életük és vagyonuk nagyobb biztonságba került, mint annak előtte.

Valóban, egy társadalom életében a rend az a közösségi érdek, az a legnagyobb közösségi érték, amely meghatározza a mindennapok biztonságát, az életminőség kilátásait.

A május 11-ei ózdi nemzeti konzultáción - úgy, ahogy ön is mondta - elemi erővel fogalmazták meg az ott élő, ott megjelenő polgármesterek, közigazgatási szakemberek, közbiztonságért felelős személyek és a civil szervezetek képviselői egyaránt, hogy változtatni kell, változás kell, rend kell Ózdon, Ózd térségében és Magyarországon is. Azt várták el a parlamenttől, hogy szigorú, következetes, erős törvényeket alkosson. Azt várták el, hogy erősítse meg a rendőrséget, azt várták el és azt fogalmazták meg, hogy gyorsítsa föl a parlament a büntetőeljárásokat.

Tisztelt Képviselő Úr! A parlament ennek érdekében cselekedett, elfogadta a három csapás törvényt, elfogadta július 22-én a szabálysértési törvény módosítását, amelynek eredményeképpen lehetővé vált, hogy a tulajdon elleni szabálysértések elkövetői végre elzárásra ítélhetők; a bírósági titkárok, a bíróság jár el az ügyükben, és elzárásra ítélhetők. És az elmúlt egy hónap tapasztalatai a törvény hatálybalépése után azt mutatják, hogy igenis van visszatartó ereje, hiszen jelentős mértékben csökkent az elkövetett, tulajdon elleni szabálysértések száma.

Ami pedig a megfogalmazott kérdéseit illeti, szeretném elmondani, hogy Pintér Sándor belügyminiszter úr a közelmúltban jelentette be, hogy két éven belül 4200 fővel erősítjük meg a rendőrség létszámát, fokozatosan felmenő rendszerben történik ez a megerősítés. És szeretném bejelenteni itt, a tisztelt Országgyűlés előtt, hogy ezekből a rendőrökből fog jutni Ózdra, az ózdi városi rendőrkapitányságra is, és megerősítésre kerül az ózdi rendőrkapitányság személyi állománya.

Addig is, míg ez a helyzet bekövetkezik, szeretném megnyugtatni önt és Ózd polgárait, hogy a készenléti rendőrség egységei, a megerősített rendőri erők mindaddig a térségben maradnak, amíg erre szükség lesz. Mi az önkormányzattal, a megválasztott tisztségviselőkkel, a képviselő-testületekkel konzultálni fogunk, és az igényeknek, a felmerülő igényeknek megfelelően határozzuk meg a szükséges rendőri erők létszámát.

Egyébként szeretném elmondani, hogy hetente három alkalommal történik egyeztetés a tekintetben, hogy mekkora erő, milyen erő kell Ózdra vagy térségére. És engedje meg, hogy néhány adatot mondjak, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye egészét illetően összesen eddig 1658 fő vezénylésére került sor, júniusban 789 fő, júliusban 611 fő, augusztusban 258 fő. Emellett a technikai feltételeket is javítottuk, megfelelő technikai eszközökkel láttuk el az odavezényelt és a helyben szolgálatot teljesítő rendőri erőket.

Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdését. Örülök annak, hogy jó hírekről számoltam be, számolhattam be Ózd és térsége vonatkozásában, de én bízom abban, hogy nemcsak Ózd, hanem Borsod-Abaúj-Zemplén megye egész lakosságát illetően is jó eredményekről tudunk beszámolni, és a kormány be fogja tartani az ígéreteit, be fogja tartani a vállalásait, és rendet tesz ebben az országban.

Köszönöm szépen. És abban bízom, hogy el tudja fogadni a válaszomat. Köszönöm szépen.

(Riz Gábor interpellációja megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)