Kontrát Károly válasza Simon Gábor interpellációjára az Országgyűlés 2010. június 14-i ülésnapján.
Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném itt, a tisztelt Ház előtt ismételten leszögezni, hogy a kormány nemcsak az árvíz elleni védekezést tekinti kiemelt feladatának, hanem az árvíz okozta károk helyreállításában is számíthatnak rá az emberek, számíthatnak rá az önkormányzatok, számíthatnak rá a kárt szenvedettek.
Engedjék meg nekem, hogy itt, a tisztelt Országgyűlés előtt is beszámoljak azokról az intézkedésekről, amelyeket a kormány tett az árvíz okozta károk megszüntetése érdekében. Az elmúlt heti ülésén, szerdán a kormány döntött az árvízi védekezésben részt vevő önkormányzatok és állami szervek védekezési költségeinek teljes, 100 százalékos megtérítéséről. Döntött továbbá a védekezésben részt vevő állami szervek által akár anyagok igénybevételével, akár vízkormányzással vagy gátátvágással okozott károk megtérítése ügyében is. A kormány megvizsgálta az önkormányzati tulajdonban és a középületekben keletkezett károk helyreállításának kérdését is, és úgy döntött, hogy külön program keretében fogja ezeket a károkat rendezni, erre külön programot fog indítani.
Ami pedig a magántulajdonú ingatlanokban keletkezett károk helyzetét érinti, ahogy az ön interpellációs kérdésében is szerepelt, a következőkben szeretnék tájékoztatást adni. Június 11-én, az elmúlt hét péntekén megkezdődött Borsod-Abaúj-Zemplén megyében és más érintett területeken is a magántulajdonú házakban keletkezett károk felmérése. Ez több mint 4 ezer ingatlant érint. A kormány intézkedett a tekintetben, hogy a szükséges szakemberek, a mérnöki, az építészkamarák, a katasztrófavédelem munkatársai álljanak rendelkezésre, és a károk felmérése holnapig befejeződjön, pontosan azért, hogy a kormányanyagba megfelelő és pontos információ kerülhessen. Ezen túlmenően a kormány fontosnak tartja a károk felmérése mellett azt, hogy minden család feje felett, akiket sajnos ki kellett telepíteni az árvíz okozta károk miatt, legyen fedél, minden család elhelyezése legyen biztosított, nemcsak most, hanem a jövőt illetően is.
Úgy gondolom, fontos lépés volt, hogy a kormány egyeztetést kezdeményezett a biztosítótársaságok felé a tekintetben, hogy a károk felmérése után a kártalanítás összehangolt legyen.
Tisztelt Képviselő Úr! Arról is szeretném tájékoztatni önt, hogy a kormány a jövőben is figyelemmel kíséri a kártalanítást, a károk rendezését, hiszen, mint ahogy mondtam, az árvíz elleni védekezés után most a károk felmérése és a helyreállítás van folyamatban. Arról is szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy közel 1900 ember még nem tudott visszatérni az otthonába, ezeknek az embereknek az elhelyezése, ellátása teljes mértékben biztosított. Arról is szeretném tájékoztatni önt és a tisztelt Házat, hogy a károk felmérése és a lakhatás biztosítása mellett a szükséges fertőtlenítési munkálatokat az ÁNTSZ megkezdte. Ez először a nagyobb közterületeket érinti, azt követően minden területet fertőtleníteni fognak. Ugyancsak nagyon fontos, és az árvíz sújtotta területeken élő emberek életminőségét befolyásoló körülmény az, hogy szintén az ÁNTSZ elrendelte a szúnyogirtást. Ez is nagyon fontos, és remélem, ez is eredményes lesz és eredményesen befejeződik.
Az valóban igaz, amit ön fölvetett az interpellációja második részében, hogy felül kell vizsgálni azt a biztosítási gyakorlatot, amely jelenleg ezeken a területeken van. Úgy gondoljuk, hogy az élethez, az élet követelményeihez kell igazítani, és az árvíz, a jelenlegi árvíz tapasztalatait e tekintetben is figyelembe kell venni. Abban bízom, tisztelt képviselő úr, hogy a jövőben is be tudunk számolni a tisztelt Ház előtt az árvíz elleni védekezés, illetőleg a helyreállítás eseményeiről, állásáról, és abban is bízom, hogy elfogadja a válaszomat.
Köszönöm figyelmüket.
(Simon Gábor interpellációja megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)