Kontrát Károly válasza Káli Sándor interpellációjára az Országgyűlés 2010. június 6-i ülésnapján.
Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Polgármester Úr! A helyzet valóban rendkívüli, és én is azzal kell hogy kezdjem a mondandómat, hogy köszönetet mondok. Köszönetet mondok mindazon civileknek, helyieknek, önkénteseknek, az ország különböző részeiből, például Mezőkovácsházáról vagy Budapestről, vagy Gödöllőről érkezett önkéntes segítőknek, akik ott vannak a gátakon, és a helyiekkel összefogva dolgoznak azért, hogy az emberek és értékeik biztonságban legyenek.
És köszönöm azoknak a szervezeteknek - rendőrség, katasztrófavédelem, polgári védelem, tűzoltóság, honvédség, vízügy, Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, vám- és pénzügyőrség, önkormányzatok, mindenkinek, remélem, nem hagytam ki egy szuszra senkit -, mindenkinek köszönjük, mert azt gondolom, hogy a védekezés emberfeletti, hősies, és ezért itt a tisztelt Ház előtt is szeretnék ismételten köszönetet mondani.
Hogy mit tesz a magyar kormány? Ez volt a címe az eredeti interpellációnak, és egyébként nem bánom, hogy ön eltért ettől, mert tényleg a helyzet rendkívüli, és tényleg legyünk frissek, aktuálisak, és segítsünk itt is, a parlamentben, ha tudunk. Tehát én azt mondom, hogy a Magyar Köztársaság kormánya kiemelt feladatának tekinti az árvíz elleni védekezést, kiemelt feladatának tekinti azt, hogy mindenkit megvédjen azokon a területeken, azokon a településeken, amelyek az árvíz által veszélyben vannak, megvédje lehetőség szerint a vagyonukat, javaikat, értékeiket. Ennek érdekében a kormány megemelte a vis maior alapot 1,6 milliárd forinttal, és én most itt zárójelben, de nagyon fontosan kiemelve ígéretet teszek arra, amit ön kért, hogy ezeket a kifizetéseket gyorsítsuk föl.
A másik, amit szeretnék kiemelni, hogy a kormány 12 megyére vonatkozóan rendelt el veszélyhelyzetet. Ez azt jelenti, többek között a veszélyhelyzet elrendelése azt jelenti, hogy a költségek nagy részét a kormány fizeti, a védekezést a kormány, illetőleg szervei a helyi védelmi bizottságok elnökeivel együtt végzik, és ezek az eljárások, amiket ön említett, a közbeszerzések ilyen esetben sokkal egyszerűbbek. De egyébként most megígérem itt, a tisztelt Ház nyilvánossága előtt, hogy egyébként is terveztük a közbeszerzési szabályok felülvizsgálatát, és ezeket az egyszerűsítéseket tényleg be kell építeni.
És ami a legfontosabb, az elmúlt hét péntekén, június 4-én kora este a kormány rendkívüli ülést tartott, amelynek végén a miniszterelnök úr elrendelte, hogy 7 ezer ember induljon útnak azonnal a Hernád által veszélyeztetett 11 település megvédésére, majd további 2500 fő útba indításáról rendelkezett. Ez lehetővé tette, hogy 60 kilométeres szakaszon a Hernád menti 11 körbezárt településen a töltést megemeljék 70 centivel, ez biztosította azt, hogy az emberek itt, ezeken a településeken biztonságban vannak. Ez körülbelül 4-5 ezer házat és 10 ezer embert jelent.
Szeretném azt is elmondani, hogy ez a miniszterelnöki döntés lehetővé tette azt, hogy a napok óta védekező személyzetet váltsák, lecseréljék, és azok, akik hosszú idő óta védekeznek, pihenni tudjanak. Ez a védekezés jelenleg is folyik. A védekezés feltételeit a kormány biztosította. Az élelmezést, az elhelyezést, a védekezésben részt vevők részére egészségügyi, orvosi ellátást biztosít a kormány, és nemcsak a védekezésben részt vevők, hanem az érintett helyben lakók részére is.
Szeretném azt is bejelenteni, hogy Pintér Sándor belügyminiszter úr miniszteri biztost nevezett ki az árvíz elleni védekezés összehangolására és az újjáépítés megszervezésére. A biztos úr, a miniszteri biztos megbízása 6 hónapra szól. Tehát szeretnénk előregondolni, az újjáépítésre is gondolunk, de most első helyen az első a védekezés.
Most kaptam a jelentést néhány perccel az előtt, hogy megkezdtem a válaszomat, a jelenlegi állapottal kapcsolatban szeretném elmondani, hogy hosszabban tartó védekezésre kell fölkészülni, ennek a feltételeit a kormány biztosítja. Szeretném elmondani, hogy mindenki biztonságban lesz. És amit ön említett, esetleges fejetlenséget vagy szervezetlenséget én magam a helyszínen a hétvégén nem tapasztaltam, de kérem, mondja el a részleteit, szeretnénk ezeket felszámolni, szeretnénk azt, ha szervezetten, jól működően bonyolódna a védekezés, és ennek a feltételeit a kormány garantálni fogja.
Kérem polgármester urat, kérem képviselő urat, hogy fogadja el a választ. Köszönöm szépen.
(Káli Sándor interpellációja megtalálható itt.)
(parlament.hu; kormany.hu)