Kontrát Károly válasza Gyüre Csaba kérdésére az Országgyűlés 2010. június 28-i ülésnapján.

(Gyüre Csaba kérdése megtalálható itt.)

Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az Alkotmányvédelmi Hivatal törvényi kötelezettségének tett eleget az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságába, illetve honvédelmi és rendészeti bizottságába jelölt képviselők átvilágításának lefolytatásával.

A C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzések a hatályos jogszabályoknak megfelelően történtek, megállapításai pedig objektív tényeken alapultak. A nemzetbiztonsági szolgálatokról szóló 1995. évi CXXV. törvény értelmében annak megállapítására, hogy kik azok a fontos és bizalmas munkakörrel jelölt személyek, akik személyiségében illetve körülményeiben olyan elemek fedezhetők fel, amelyek alkalmatlanná tehetik őket nemzetbiztonsági szempontból ezen munkakörök betöltésére, az illetékes Alkotmányvédelmi Hivatal hivatott.

A fentiek vizsgálata nemzetbiztonsági ellenőrzés keretében történik, amelynek célja azon kockázati tényezők, körülmények felderítése, amelyek felhasználásával a fontos és bizalmas munkakört betöltő személyek tevékenysége jogellenes céllal befolyásolhatóvá, illetve támadhatóvá válhat, és ezáltal a nemzetbiztonságot sértő vagy veszélyeztető helyzet állhat elő. Ezen ellenőrzés a biztosítéka annak, hogy a fontos közhatalmat gyakorló, munkájuk során az állami döntéshozatal szempontjából kiemelt információkat birtokló és kulcspozícióban álló személyek külső befolyástól mentesen, a joguralom elve alapján lássák el tevékenységüket.

Az illetékes nemzetbiztonsági szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal által lefolytatott ellenőrzés kiterjed az ellenőrzött személy által kitöltött kérdőívben megadott adatok valóságának a vizsgálatára és értékelésére, a szolgálat az érintett személlyel konzultálhat, referens személyeket hallgathat meg, adatkezelési rendszerekben ellenőrzéseket végezhet, sőt C típusú nemzetbiztonsági ellenőrzés esetén külső engedélyhez kötött titkos információgyűjtést is alkalmazhat. Az ellenőrzés során feltárt adatok alapján a nemzetbiztonsági szolgálat szakvéleményt készít, amely tartalmazza az esetlegesen felmerült kockázati tényezőket.

Tisztelt Képviselő Úr! Ezekben az esetekben is ez történt. Köszönöm szépen.

(Gyüre Csaba viszontválasza megtalálható itt.)

Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném fölhívni az ön figyelmét és a tisztelt Ház figyelmét arra, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal által készített szakvélemény önök által valótlannak tartott megállapításaival szemben a nemzetbiztonsági törvény jogorvoslatot biztosít az ellenőrzött számára, aki panasszal fordulhat a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő miniszterhez, jelen esetben a belügyminiszterhez, amennyiben a miniszter annak nem ad helyt, a nemzetbiztonsági bizottsághoz.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Urak! Tisztelt Jobbik-frakció! Ez a helyzet ezzel az üggyel kapcsolatban. Tehát ha sérelmesnek tartják az érintett képviselők, akkor ez a jogorvoslati lehetőség rendelkezésre áll. De szeretném fölhívni a figyelmet arra, engem a törvény szabályai köteleznek arra, hogy én... - egyrészt nem is ismerem ezeket a tényeket, én ezt nem ismerhetem, így nem tudom nyilvánosságra hozni. De annyit elmondhatok e tekintetben, hogy az Alkotmányvédelmi Hivatal által megállapítottak szerint a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági érdekeit sértő helyzet állhatott volna elő e tekintetben, tehát ezért született ez a megállapítás.

Köszönöm szépen.

(parlament.hu; kormany.hu)