Kontrát Károly válasza Szabó Tímea interpellációjára az Országgyűlés 2010. október 18-i ülésnapján.

Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Határozottan kijelentem, hogy nem kívánunk részt venni az előző kormány által folytatott boszorkányüldözésben. Határozottan kijelentem, hogy Magyarországon mindenki tudja, hogy 2006 októbere nem ismétlődhet meg. Erről a magyar emberek 2010. április 11-én és 25-én határozottan állást foglaltak, és ennek alapján ez a parlament országgyűlési határozatot hozott a 2006. október 23-ai áldozatok kártalanítása ügyében.

Ami pedig az ön által kérdezett orvosnő, az ön által kérdezett ember ügyét illeti, szeretnék tájékoztatást adni önnek és a tisztelt Háznak. Foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt indított büntetőügyben a Pesti Központi Kerületi Bíróság rendelte el az előzetes letartóztatást, nem pedig a Belügyminisztérium. Erre se joga, se lehetősége, se felelőssége nem lett volna. Azt is szeretném megjegyezni, hogy a bíróság az után döntött így, hogy az ön által kérdezett szülész-nőgyógyász ellen jelenleg büntetőeljárás folyik, és hasonló cselekmény miatt ellene már vádat emelt az ügyészség.

A Pest Megyei Bíróság a 2007. október 26-án jogerőre emelkedett ítéletében bűnösnek mondta ki foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében, és önálló mellékbüntetésként három év szülész-nőgyógyász orvosi foglalkozástól való eltiltásra ítélte. Tehát a tevékenységtől eltiltás hatálya alatt történt információink szerint a cselekmény. Információink szerint az otthonszülés helyszínén az újszülöttet újra kellett éleszteni, és mint később kiderült, a kismama pedig vérzékenységben szenvedett.

Ami pedig az ominózus esetet illeti. Az ön által kérdezett orvosnő a fogdából történt távozásakor panaszt tett, amelynek kivizsgálása folyamatban van. Emellett az interpelláció tárgyában soron kívüli vizsgálatot indítottunk. Szeretném kijelenteni, hogy a kifogásolt eljárás során tudomásunk szerint sem motozásra, sem testüreg-átvizsgálásra nem került sor. A fogva tartott a ruházatát a fogdaőr utasítására saját maga vette le. A fogva tartott és a fogdaőr között a ruhaneműk átadásán-átvételén kívül semmiféle testi kontaktus nem történt.

Mindezek mellett azonban azt is ki kell jelenteni, hogy a ruházatátvizsgálás nem foglalhatja magába a fogva tartott teljes meztelenre vetkőztetését, az nem felelt meg az előírásoknak. Nyilvánvalóan a végleges tényállás megállapítására a panasz teljes kivizsgálása után kerül sor.

Amennyiben az eljárás során megállapításra kerül, hogy a jogszabályi előírásokat megsértették, a személyi felelősségre vonás meg fog történni.

Az érintettet eddig összesen egy alkalommal állította elő a Fővárosi Bíróság, ennek során vezetőbilincs, patentbilincs és lábbilincs mozgáskorlátozó eszközök együttes alkalmazására került sor. A Bírói Tanács elnökének utasítására a patentbilincset az előállítást végrehajtó női biztonsági felügyelő eltávolította. A lábbilincs alkalmazásának az okára a bíró rákérdezett, azonban arról nem rendelkezhetett volna, hogy azt a fogva tartottról levegyék. A jogszabályok lehetővé teszik a mozgáskorlátozó eszközök akár együttes alkalmazását is, azonban annak indokoltsága, valamint a szükségesség és az arányosság kérdéskörének megállapítására vizsgálat indult. Ha bebizonyosodik, hogy jogsértés történt, a személyi felelősségre vonás megtörténik.

Tisztelt Képviselő Asszony! A konkrét eseten túlmenően bízom abban, hogy az előző kormány által elkövetett mulasztás hamarosan megszüntetésre kerül, és az otthonszülés szabályairól jogszabály fog rendelkezni. Addig is abban bízom, hogy elfogadja a válaszomat.

Köszönöm szépen.

(Szabó Tímea interpellációja megtalálható itt.)

(parlament.hu; kormany.hu)